Мета:
Навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів за вивченими темами; удосконалити навички та вміння працювати з картами атласу, виконувати тестові завдання різних типів; визначити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу;
Розвивальна: розвивати вміння самостійно контролювати свій час, самостійно оцінювати правильність виконання завдань, вносити корективи за необхідності;
Виховна: виховувати самостійність, відповідальність за прийняття рішень.
Тип уроку: контролю, коригування та оцінювання знань, умінь,
Обладнання: атласи, дидактичні картки з варіантами завдань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. ЕТАП КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
Варіант 1
Перший рівень (3 бали)
1. Яка протока відділяє Антарктиду від Південної Америки?
А) Магелланова; б) Дрейка; в) Гудзонова; г) Берингова.
2. Укажіть острів з найвищими середньорічними температурами повітря.
А) Ньюфаундленд; б) Баффінова Земля; в) Куба; г) Гренландія.
3. Типовим представником фауни Антарктиди є пінгвіни.
А) Так; б) ні.
4. Який тип клімату відсутній у Північній Америці?
А)
5. Першим досягнув Південного полюсу:________________
6. Вуд-Баффоло – це:
А) найвища вершина Північної Америки; б) активний вулкан в Антарктиді; в) національний парк у Канаді; г) найбільший льодовик в Антарктиді.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між тектонічними структурами та формами рельєфу.
1 Північноамериканська платформа | А Кордильєри |
2 Область кайнозойської складчатості | Б Примексиканська низовина |
3 Область герцинської складчатості | В Аппалачі Г Центральні рівнини |
2. Установіть відповідність між географічними об’єктами Антарктиди та їхніми назвами.
1 Полярна станція | А Восток |
2 Вулкан | Б Сіфре |
3 Море | В Росса |
Г Еребус |
Третій рівень (3 бали)
1. Оберіть три ознаки, що характеризують географічне положення Антарктиди.
– Розташована за Північним полярним колом
– Розташована за Південним полярним колом
– Омивається водами трьох океанів
– Омивається водами двох океанів
– Найближчий материк – Австралія
– Розташована в північній та південній пікулях
– Розташована в західній та східній півкулях
* Проводиться на розсуд учителя.
2. Охарактеризуйте природну зони тайги Північної Америки за планом, наведеним у таблиці.
Географічне Положення | Клімат | Грунти | Типові представники рослинного світу (2-3) | Типові представники Тваринного світу (2-3) |
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
1. Що спільного та відмінного в тектонічній будові Північної та Південної Америки?
2. Уявіть, що строк дії мораторію на видобуток корисних копалин в Антарктиді завершився, та країни розпочали їх освоєння. Опишіть можливі наслідки.
3. Поясніть причини формування берегової пустелі на півострові Каліфорнія.
Варіант 2
Перший рівень (3 бали)
1. Який материк найбільше наближений до Антарктиди?
А) Африка; б) Австралія; в) Північна Америка; г) Південна Америка.
2. Укажіть півострів з найнижчими середньорічними температурами повітря. а) Каліфорнія; б) Флорида; в) Юкатан; г) Аляска.
3. Типовим представником фауни Антарктиди є білі ведмеді. а) Так; б) ні.
4. Яка природна зона відсутня в Північній Америці?
А) Тундри; б) степів; в) саван; г) вологих екваторіальних лісів.
5. Першою дісталася Антарктиди експедиція під керівництвом___________________________________________
6. Попокатепетель – це:
А) активний вулкан у Мексиці; б) ендемічна рослина в Кордильєрах; в) полярна станція в Антарктиді; г) озеро в системі Великих озер.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між крайніми точками Північної Америки та їхнім положенням.
1 Мис Мерчисон | А Південна |
2 Мис Марьято | Б Північна |
3 Мис Сент-Черльз | В Західна Г Східна |
2. Установіть відповідність між географічними об’єктами Антарктиди та їхніми назвами.
1 Півострів | А Південний |
2 Полюс | Б Амундсен-Скотт |
3 Льодовик | В Росса |
Г Антарктичний |
Третій рівень (3 бали)
1. Оберіть чинники, що зумовлюють особливості клімату Антарктиди.
– Малий кут падіння сонячних променів
– Давня докембрійська платформа в основі материка
– Наявність крижаного покриву
– Віддаленість від інших материків
– Наявність сучасного вулканізму
– Висота над рівнем моря
– Відсутність постійних водотоків
2. Охарактеризуйте природну зони степів Північної Америки за планом, наведеним у таблиці.
Географічне Положення | Клімат | Грунти | Типові представники рослинного світу (2-3) | Типові представники Тваринного світу (2-3) |
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
– Що спільного та відмінного мають оазиси Антарктиди та Африки?
– Уявіть, що через посилення темпів глобального потепління почали інтенсивно танути льодовики Антарктиди. Опишіть можливі наслідки.
– Поясність причини формування стокових вітрів в Антарктиді.
V. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ