КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 4. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ КЛІМАТУ АФРИКИ ЗА КЛІМАТИЧНИМИ ДІАГРАМАМИ

Мета:

Навчальна: поглибити та розширити поняття “тип клімату”, “кліматичний пояс”, сформувати уявлення про розташування кліматичних поясів та особливості їх утворення на материку, ознайомити з основними характеристиками кліматичних поясів та причинами їх утворення, формувати навички аналізу кліматодіаграм;

Розвивальна: розвивати вміння аналізувати й систематизувати здобуті знання, робити висновки й узагальнення, удосконалювати навички роботи з кліматичними картами, сприяти розумінню ролі географічних знань у повсякденному

житті;

Виховна: виховувати інтерес до метеорології, відповідальне ставлення до природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, фізична карта світу, карта кліматичних поясів, кліматична карта Африки, кліматодіаграми.

Опорні та базові поняття: клімат, кліматичний пояс, основний пояс, перехідний пояс.

Географічна номенклатура: пустелі: Сахара, Наміб.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Герой грецького міфу Прометей викрав у богів вогонь для людей як необхідну життєдайну силу. У схожій

кенійській легенді юнак Масай переміг богів і приніс людям іншу найнеобхіднішу небесну цінність – воду. А ось у пігмеїв, що мешкають в екваторіальній Африці, така легенда напевне викликала б здивування. Навіщо викрадати воду, адже для них її багато? А про які “блага” неба мріють інші народи Африки, ми зможемо здогадатися після сьогоднішнього уроку.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

– Назвіть основні типи повітряних мас на Землі. Які з них панують над Африкою, а які тут ніколи не зустрічаються?

– Назвіть основні і перехідні кліматичні пояси від екватора до полюсів.

– Чому утворюються перехідні кліматичні пояси?

– Які показники відображують на кліматодіаграмах? У який спосіб?

– Чи можна припустити, що кліматичні пояси в Африці будуть розташовані абсолютно симетрично (наче дзеркальне відображення) відносно екватора? Які фактори цьому заважають?

– Чи варто під час подорожі в Африку брати із собою теплі речі?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Екваторіальний пояс

Займає басейн Конго та узбережжя Гвінейської затоки. Вирізняється постійністю погоди: протягом року високі температури, зранку ясно, післяполудня опади у вигляді зливи з грозами. За кілька годин знову ясно і спокійно. Максимум опадів у весняні й осінні (умовно) місяці, пов’язані з переходом Сонцем точки зеніту над екватором.

2. Субекваторіальні пояси

До широт 15-20° господарюють почергово дві повітряні маси → сезони (сухий та вологий), залежно від зенітального положення Сонця → кількість вологи зменшується в напрямку до тропіків. Вологий сезон настає раптово.

3. Тропічні пояси

Добре виражені зміни сезонних температур. Мають суттєві відмінності в різних півкулях.

Північна півкуля. Найжаркіша й найсухіша частина Африки → утворення Сахари.

Високий тиск → відсутність хмар → незначна кількість опадів, температури вдень до 40 °С, вночі до заморозків. Потужні пасати → сильні місцеві вітри → піщані бурі. Господарює тропічна континентальна ПМ → тропічний пустельний клімат.

Південна півкуля. Холодна Бенгальська течія → значне просування поясу до екватора → утворення прибережної пустели Наміб.

Східні області під впливом морської тропічної ПМ → область вологого тропічного клімату з рівномірним зволоженням протягом року.

Бар’єр Драконових та Капських гір → утворення внутрішньої пустельної зони Калахарі.

4. Субтропічні пояси

Зміна повітряних мас по сезонах → виражені сезони → волога й тепла (1012 °С) зима, сухе жарке літо (26-28 °С) → область середземноморського субтропічного клімату.

На південному сході поясу Південної півкулі господарюють вологі повітряні маси → рівномірне зволоження протягом року, сезони виділяються за коливаннями температур.

5. Господарська оцінка клімату

Сприятливі температури для вирощування теплолюбних культур (кава, какао, фініки, бавовник тощо). На більшості території нестача прісної води. Великі площі пустель, клімат сприяє їх поширенню внаслідок господарської діяльності людини.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Завдання

– Якому кліматичному поясу відповідає “формула”: Рн↓, ЕПМ, At ° = 0 °С, до 3000 мм протягом року? Розшифруйте її.

– Куди варто брати парасольку в січні: на мис Голковий чи мис Рас-Енгела?

– Розгляньте фото мешканців Африки в типовому одязі. Поясніть відсутність як такої в пігмеїв, наявність теплої ковдри в берберів, пов’язки на обличчі в бедуїнів тощо.

– Великий Сфінкс у Гізі, біля Каїру, зроблений з нестійкого до руйнування вапняку. При цьому досить добре зберігся, незважаючи на свою кількатисячорічну історію. Які особливості клімату сприяли цьому?

– Спроектуйте особливості помешкання для кожного типу клімату кожного кліматичного поясу Африки. Умова: у вас під рукою тільки місцеві природні матеріали.

2. Виконання практичної роботи 4

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Опрацюйте §___.

– Підготуйте короткі повідомлення про водні об’єкти Африки: річки Конго, Замбезі, озера Танганьїка, Чад, водоспад Вікторія.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 4. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ КЛІМАТУ АФРИКИ ЗА КЛІМАТИЧНИМИ ДІАГРАМАМИ - Плани-конспекти уроків по географії


КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 4. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ КЛІМАТУ АФРИКИ ЗА КЛІМАТИЧНИМИ ДІАГРАМАМИ