ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Природні та штучні системи в середовищі життя людини

Тема 2. Природні та штучні екосистеми

§13. ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Що називають полем

Подорожуючи Україною, вам доводилось бачити великі ділянки землі з посіяними чи посадженими на них різними трав’янистими рослинами. Рослини, які людина спеціально висіває і вирощує для отримання з них певних продуктів, називають культурними рослинами. А оброблені ділянки землі, засіяні ними, – полем. Тож поле – це штучна екосистема.

Культурні рослини на полях України

Найбільші

площі в Україні використовують під посіви зернових культурних рослин: пшениці, жита, вівса, кукурудзи, гречки та інших (мал. 69). Із зерна виготовляють борошно, крупи, макаронні вироби. Зерно згодовують як корм свійським тваринам.

 ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Мал. 69. Зернові культурні рослини: 1-2 – пшениця; З – ячмінь; 4 – просо; 5 – кукурудза; 6 – рис; 7 – овес

Для одержання соковитих частин рослинного організму вирощують овочеві культурні рослини: картоплю, капусту, помідори, огірки, кабачки, перець, моркву, столовий буряк, цибулю, петрушку та інші. Великі площі засівають цукровим

буряком. Коренеплоди цієї рослини багаті на речовину сахарозу, відому під назвою цукор. На цукрових заводах із однієї тонни цукрового буряку виробляють 130-160 кг цукру. Культурну рослину соняшник вирощують задля отримання олії, на яку багате її насіння.

Усі культурні рослини, які нині вирощує людина, є результатом тривалої копіткої праці багатьох поколінь. З року в рік, від урожаю до врожаю людина добирала найкраще насіння і висівала його. Так з’явилися сорти культурних рослин. Сорт – це створена людиною сукупність певних рослин, які мають потрібні людині ознаки.

Учені створили тисячі сортів культурних рослин, як-от ранньостиглі, середньостиглі та пізньостиглі сорти картоплі з певними смаковими якостями. їх вирощують для харчування людини. Існують сорти картоплі, які використовують для відгодівлі свійських тварин. Бульби картоплі різних сортів приблизно на 1/5 складаються із крохмалю. Ця органічна речовина, як відомо, є цінним продуктом живлення людини і тварин.

В Україні нові сорти картоплі створюють фахівці Науково-дослідного інституту картопляного господарства, розташованого в селищі Немішаєві Київської області. Тільки за останні 10 років учені цього інституту створили чимало високоврожайних сортів картоплі, серед яких Світанок київський, Повінь, Немішаєвська-100, Українська рожева та інші.

Багато років учені Науково-дослідного інституту насінництва, що в місті Миронівка Київської області, створюють нові високоврожайні сорти пшениці. До них належать Миронівська-808, Безоста-1 та інші.

Які ще організми, крім культурних рослин, є в екосистемі поля

На полі ростуть також бур’яни. Бур’яни – це рослини, які людина спеціально не вирощує, але вони з року в рік з’являються серед посівів культурних рослин. Поширеними бур’янами українських полів є осот, пирій, лобода, мишій, щириця, березка та інші (мал. 70). Бур’яни перешкоджають нормальному живленню культурних рослин, відбираючи в них воду з поживними речовинами, затінюють посіви, спричиняють вилягання культурних рослин, заважають збиранню врожаю.

 ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Мал. 70. Поширені бур’яни: 1 – пирій; 2 – щириця; 3 – березка

Боротися з бур’янами дуже важко. Насіння багатьох із них не втрачає схожості десятки років. Деякі бур’яни після прополювання швидко відростають із шматочків стебел або коренів, тобто розмножуються вегетативно.

Серед рослин поля знаходять притулок різноманітні тварини. Насамперед ті, що живляться цими рослинами. Це комахи, польові миші, хом’яки, ховрахи, а також орли та лисиці, які полюють на цих тварин. І, звичайно, мешканці грунту – черв’яки, різні мікроорганізми.

Безперечно, основними споживачами культурних рослин є людина і свійські тварини. Тож ланцюги живлення в екосистемі поля можуть бути такими: культурні рослини – ► людина; культурні рослини – ► свійські тварини – ► людина. Бувають і такі: культурні рослини – ► польова миша – ► лисиця.

Багато культурних рослин є основним кормом для свійських тварин. Подібно до сортів культурних рослин учені створюють породи свійських тварин (мал. 71). Порода – це сукупність тварин, що мають корисні для людини ознаки. Наприклад, для одержання яєць, курятини, пір’я створено різні породи курей, яких вирощують на птахофабриках. Це полтавська зозуляста порода, вушанка, російська біла, первомайська. Молоком, яловичиною, шкірою людину забезпечує велика рогата худоба. До того ж гній (її випорожнення) є цінним органічним добривом. В Україні поширені червона степова, лебединська, холмогорська, сіра українська, чорно-ряба та багато інших порід великої рогатої худоби.

 ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Мал. 71. Свійські тварини: 1 – кролі; 2 – корови; 3 – вівці; 4 – кури; 5 – свині; 6 – кози

Як підвищити врожайність культурних рослин

Для одержання високих врожаїв слід уміти доглядати за полем – задовольняти потреби рослин у світлі, воді, поживних речовинах і повітрі.

Щоб забезпечити рівномірне освітлення культурних рослин, для поля зазвичай вибирають рівнинну ділянку землі. Дуже важливо навесні вчасно висіяти рослини. Тобто тоді, коли у грунті достатньо вологи і він добре прогрітий сонцем. Є навіть народна приказка: “Весняний день рік годує”. Якщо вологи у грунті більше, ніж потрібно рослинам, його осушують, відводячи зайву воду за допомогою канав. Якщо грунт дуже сухий, його зрошують (мал. 72,1).

Родючість грунту, а отже, й урожайність культурних рослин, підвищують передусім внесенням добрив. Ми вже згадували, що родючість грунту підтримує також сівозміна.

Щоб створити сприятливі умови для росту і розвитку культурних рослин, людина здійснює обробіток грунту за допомогою різних сільськогосподарських знарядь (мал. 72, 2).

 ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Мал. 72. Зрошення (1) та обробіток грунту (2)

Під час вирощування картоплі, помідорів, кукурудзи застосовують підгортання – це нагортання до нижньої частини стебла розпушеної землі, що забезпечує кращий розвиток коренів. Аби запобігти руйнуванню грунту, поблизу полів насаджують лісосмуги.

Шкідники культурних рослин і боротьба з ними

Крім бур’янів, культурним рослинам завдають шкоди деякі кліщі, комахи та мікроорганізми. Це павутинний кліщ, буряковий і люцерновий довгоносики, колорадський жук, хлібний турун, гусінь метеликів білана лучного та капустяного, совки, попелиці, сарана (мал. 73). Живлячись культурними рослинами, вони не лише знижують урожай, а й здатні знищити посіви взагалі. Аби запобігти цьому використовують хімічні речовини – отрутохімікати. їх вносять у грунт здебільшого тоді, коли на полях немає культурних рослин (рано навесні чи пізно восени). Існує певний ризик для здоров’я людини, оскільки отрутохімікати частково потрапляють у водойми, криниці, накопичуються у грунті.

 ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ

Мал. 73. Шкідники культурних рослин: 1 – буряковий довгоносик; 2 – попелиця; 3 – кліщ; 4 – сарана;

5 – метелик і гусінь капустяної совки; 6 – колорадський жук

Безпечним для здоров’я людини є так званий біологічний спосіб боротьби зі шкідниками культурних рослин. Наприклад, жуки сонечка знищують попелиць. Тому їх варто спеціально розмножувати і випускати на посіви, де попелиці завдають великої шкоди. Комах-шкідників на полях та в садах знищують також птахи, особливо в період вигодовування пташенят.

Боротися з бур’янами допомагають сівозміни. А ще вчені розмножують у лабораторіях організми, які спричиняють хвороби бур’янів, але не шкодять культурним рослинам.

Підсумки

О Поле – оброблена і засіяна культурними рослинами ділянка землі.

О Людина вирощує різні сорти культурних рослин заради отримання певної продукції.

О Існування екосистеми поля залежить від впливу природних умов і неможливе без господарської діяльності людини.

О Своєчасний і якісний обробіток грунту, внесення добрив, боротьба зі шкідниками культурних рослин – запорука отримання на полях високих врожаїв.

Сторінка природодослідника

Виконайте практичну роботу на тему: “Підготовка насіння до висівання”. Для цього вам знадобляться насіння кукурудзи, напівглибока посудина, аркуш паперу, вода, грунт.

Дія 1. Відберіть кілька десятків неушкоджених насінин кукурудзи. Покладіть їх у посудину, яку на 3-4 дні залиште у теплому освітленому місці.

Дія 2. Долийте в посудину води кімнатної температури так, щоб вона повністю вкрила насіння.

Спостерігайте за появою корінців. Тепер насіння кукурудзи вважається підготовленим до висівання.

Дія 3. Висійте в грунт на глибину 5-6 см однакову кількість підготовленого і непідготовленого насіння. Спостерігайте за його проростанням. Записуйте в зошиті, яке насіння зійшло швидше, скільки насінин проросло серед підготовлених і непідготовлених.

Зробіть висновок про значення підготовки насіння до сівби.

Сторінка ерудита

Чимало культурних рослин, які вирощують в Україні, походять з Американського континенту. Це, зокрема, картопля, кукурудза, соняшник.

Нині картопля є одним із найпопулярніших продуктів харчування українців. Завдяки високому вмісту в бульбах крохмалю, білків, вітамінів її називають “другим хлібом”. Проте на території нашої держави картопля з’явилася лише 300 років тому.

Спочатку картоплю вирощували не як городню рослину, а заради красивих квіток. З часом люди оцінили смак картопляних страв і невибагливість рослини до умов вирощування. А після того як у роки, неврожайні на зернові культури, картопля рятувала від голодної смерті, люди почали вирощувати її постійно та у великій кількості.

Нині в Україні значні площі використовують під поля для цієї цінної харчової, технічної та кормової культурної рослини. Найбільше її висаджують у Житомирській, Київській, Полтавській, Рівненській, Чернігівській та Черкаській областях.

Перевірте свої знання

1. Що називають полем? 2. Поясніть значення культурних рослин на конкретних прикладах. 3. Чому людина створює сорти рослин? 4. Назвіть заходи, які підвищують урожайність культурних рослин. 5*. Порівняйте різні методи боротьби зі шкідниками культурних рослин. Зазначте їхні позитивні сторони і недоліки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ - Натурологія


ПОЛЕ. РОСЛИНИ ТА ТВАРИНИ ПОЛЯ