Розділ 4. Соціальна складова здоров’я
ТЕМА 2. БЕЗПЕКА В ПОБУТІ І НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ
БЕЗПЕКА В ПОБУТІ
§30. ПОВЕДІНКА В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЯХ
Дізнаєшся, як надавати першу допомогу в разі ураження електричним струмом, потрапляння хімічних речовин на шкіру, отруєння, дорожньо-транспортної пригоди; як взаємодіяти з рятувальниками
Пригадай
Яка ситуація називається екстремальною?
Алгоритм дій в екстремальній ситуації.
Номери телефонів аварійних служб
З наслідками екстремальної ситуації люди не завжди
Повідомлення рятувальним службам. Правила взаємодії з рятувальниками
Якщо треба викликати працівників рятувальної служби, слід повідомити:
Повідомити про небезпечну ситуацію можна телефоном. Якщо немає мобільного телефону чи телефону-автомата, можна попросити перехожого викликати рятувальну службу з його телефону. Можна також скористатися телефоном у будь-якій найближчій організації. Важливо не гаяти часу і не соромитися. Від своєчасного
Пам’ятай, що:
Перша допомога в разі ураження електричним струмом
Під час проходження через тіло людини електричний струм спричиняє опік. Через ураження електричним струмом може зупинитися серце чи дихання.
Важливо знати, як правильно надати постраждалим допомогу до приїзду лікарів. Іноді від цього залежить здоров’я і життя людини. Як надати допомогу ураженому електричним струмом?
Насамперед, якомога швидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Для цього слід відключити подачу електричного струму до помешкання на щитку (виключити рубильник або викрутити запобіжники, якщо є автоматичний вимикач – виключити його).
Якщо неможливо відключити електрику на щитку, слід подбати про свою безпеку й тільки потім звільнити ураженого від дії електричного струму:
❖ надіти гумові або сухі шерстяні рукавиці чи обмотати руки сухою тканиною;
❖ взутися в гумове взуття;
❖ стати на гумовий килимок, суху дерев’яну дощечку чи навіть книжку;
❖ сухим дерев’яним або пластмасовим предметом відвести провід від потерпілого, спробувати відтягти його від проводу, взявшись за одяг, не доторкаючись до оголених частин тіла.
Коли уражений не буде під дією струму, необхідно:
❖ покласти його на спину;
❖ розстебнути комір;
❖ побризкати обличчя холодною водою;
❖ викликати “швидку допомогу” або лікаря й повідомити дорослих.
Перша допомога в разі потрапляння хімічних речовин на шкіру
Опіки засобами побутової хімії називають хімічними. Якщо хімічна речовина потрапила на шкіру, виникає почервоніння або побіління, подразнення, запалення. Людина може не відчувати болю, але відчуває загальну слабкість, може паморочитися голова. При хімічних опіках потрібно обов’язково викликати “швидку допомогу”. Ще до приїзду лікаря слід негайно надати допомогу собі чи потерпілому.
При хімічних опіках шкіри рідкою речовиною уражене місце промивають водою впродовж 15-30 хвилин. Не можна змивати сильним напором води, терти ватним тампоном або цупкою тканиною. Якщо на шкіру потрапила концентрована кислота, наприклад оцтова, азотна, після промивання обробити місце опіку мильною водою, слабким розчином питної соди. При опіку засобом для чищення каналізаційних труб після промивання знешкодити його дію можна розчином лимонної кислоти або розведеним харчовим оцтом.
Якщо хімічна речовина потрапила в очі, їх ретельно промивають холодною водою впродовж 20 хвилин, видаляючи хімічну речовину. Голову тримають так, щоб можна було спрямувати струмінь води до внутрішнього куточка ока. Уражене око має бути широко розплющене.
Якщо шкіру обпечено сухою хімічною речовиною, її треба струсити або зняти сухою ганчіркою чи клаптиком тканини. Не можна здувати, щоб речовина не потрапила в очі. Промивати уражене місце водою 30 хвилин.
Якщо на шкіру потрапило негашене вапно, у жодному разі не можна змивати його водою. Видалити вапно й обробити обпечене місце слід будь-яким жиром, наприклад олією.
При хімічному опіку, навіть незначному, після надання першої допомоги треба обов’язково звернутися до лікаря.
Перша допомога при отруєннях хімічними речовинами
При отруєнні хімічною речовиною у людини виникає головний біль, нудота, слабкість, паморочиться голова, може виникнути задуха.
За перших ознак отруєння треба негайно викликати “швидку допомогу”.
Якщо людина випадково випила концентровану кислоту, насамперед, необхідно випити багато теплої води. Можна випити молоко, олію, слизуваті відвари, яєчні білки.
Після надання першої допомоги треба обов’язково звернутися до лікаря. Не забути показати йому ємкість з етикеткою хімічної речовини, що спричинила отруєння.
У сільській місцевості часто застосовують отрутохімікати, зокрема пестициди, а також мінеральні добрива. Трапляється, що їх залишають без догляду. Щоб не наражатися на небезпеку, запам’ятай, що отрутохімікати та добрива не можна чіпати. Під час виробництва мінеральних добрив використовують аміак. Отруєння аміаком може призвести до пошкодження очей, нежитю, кашлю, задухи, сльозотечі та зупинки дихання.
Якщо людина отруїлася аміаком, потерпілого потрібно:
❖ негайно вивести на свіже повітря;
❖ дати понюхати оцет на ватці.
Якщо ж випадково рідина з аміаком потрапила у шлунок, потерпілого потрібно напоїти великою кількістю води, щоб викликати блювання. Можна дати молока або яєчний білок. Негайно викликати лікаря.
Деякі відбілювальні засоби містять хлор. Хлор подразнює органи дихання, очі та шкіру, спричиняє отруєння. Ознаки отруєння хлором: різкий біль у грудях, сухий кашель, блювання, сльозотеча.
Якщо людина отруїлася хлором, потерпілого потрібно:
❖ негайно вивести на свіже повітря;
❖ звільнити від одягу, що заважає диханню;
❖ дати понюхати нашатирний спирт;
❖ зробити йому теплі компреси на руки й ноги.
При отруєнні медикаментами необхідно:
❖ викликати “швидку допомогу”;
❖ промити шлунок великою кількістю підсоленої води;
❖ викликати блювання.
При отруєнні природним і чадним газом:
❖ відчинити вікна та двері в приміщенні;
❖ вивести або винести надвір постраждалого, розстебнути одяг на грудях;
❖ умити його або на голову покласти мокрий компрес;
❖ якщо в постраждалого слабке дихання, дати понюхати нашатирний спирт;
❖ викликати “швидку допомогу” або лікаря;
❖ до приїзду лікаря постраждалого покласти в ліжко, розтерти тіло, прикласти грілку до ніг, напоїти міцним чаєм.
Перша допомога при дорожньо-транспортній пригоді
У транспортному засобі обов’язково має бути автомобільна аптечка з ліками й засобами для надання першої допомоги при ДТП.
Засоби для зупинки кровотечі та накладання пов’язок при травмах:
Джгут для зупинки кровотечі (1); бинт стерильний (2); серветки для очищення ран (3); серветки для зупинки кровотечі (4); стерильний пакет для перев’язки (5); лейкопластир звичайний і бактерицидний (6); косинка перев’язувальна (7).
Знезаражувальний засіб – розчин йоду (8).
Знеболювальне у шприц-тюбику (9).
Серцевий препарат – нітрогліцерин у капсулах (10).
Додаткові засоби: ножиці з тупими кінцям (11); рукавички медичні (12); плівка (клапан) для проведення штучного дихання (13); краплі для очей у шприц-тюбику (14); шпильки (15).
Усі лікарські засоби вміщено у футляр. Правила користування ними подано в інструкції, яка також лежить у футлярі.
Висновок
У разі виникнення небезпечної ситуації треба викликати відповідну службу захисту населення. Служби захисту й порятунку населення викликають з найближчого телефону поза чергою і без телефонної картки. Повідомлення про небезпеку мають бути чіткими та докладними. Треба вчитися надавати першу посильну допомогу постраждалим в екстремальній ситуації до приїзду рятувальників. Від своєчасного надання допомоги залежить життя людей.
Завдання
1. За якими номерами телефонів і коли викликають служби захисту населення?
2. Якої допомоги потребує людина при хімічному опіку шкіри, очей?
3. Яку першу посильну допомогу можеш надати, якщо людина отруїлася газом?
4. Як надати допомогу ураженому електричним струмом? Поясни, чому саме так.
Моделюй – набувай життєвих навичок
1. Разом з дорослими потренуйся, як діяти в кожній ситуації.
– випадково випито рідкі ліки, що призначено тільки для зовнішнього використання, відчувається біль у животі, слабкість;
– під час прибирання ванної кімнати спеціальним засобом на руках з’явилося подразнення, шкіра почервоніла;
– після фарбування дверей при зачинених вікнах запаморочилася голова;
– з вікон сусіднього будинку йде дим, видно полум’я;
– поруч з обірваним проводом електромережі лежить людина.
2. Разом з дорослими вивчи вміст автомобільної аптечки. Скористайся фотоілюстраціями й матеріалом параграфа.