Тема: Правило перевірки правопису слів типу просьба, боротьба, кігті, нігті
Мета: вчити учнів правильно вимовляти дзвінкі приголосні звуки у кінці слова і складу перед глухими, користуватися правилом перевірки написання слів із сумнівними приголосними, що піддаються асиміляції; розвивати мовлення; виховувати патріотичні почуття.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 68, впр. 151)
– Прочитайте цікаву історію про життя ваших домашніх улюбленців.
– У яких словах усі приголосні звуки – дзвінкі?
2. Каліграфічна хвилинка
Г Г Г Гг Го гр го гл яг гу га
Голови в грибка нема, на ногу шапку одяга.
– Підкресліть у словах дзвінкі приголосні.
– До яких з них можна дібрати глуху пару?
3. Словникова робота
Гра “Знайди склад”
Спа…бі де…тат бібліо…ка ки…ня кри…ця
Спасибі, депутат, бібліотека,
4. Робота в групах
1-ша група. Доберіть 5 слів, останній звук яких буде дзвінким. (Лід, мед, ліз, мороз, лікар)
2-га група. Доберіть 5 слів, останній звук яких буде глухим. (Жук, час, суп, мак, сміх)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову й правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над скоромовкою (с. 68, впр. 152)
– Прочитайте скоромовку. Скільки в ній речень? Вивчіть скоромовку напам’ять. Спишіть з пам’яті.
– Підкресліть у виділеному реченні головні та другорядні члени. Підкресліть слова, що складаються тільки з дзвінких приголосних звуків і голосних.
2. Творче списування (с. 69, впр. 153)
– Виразно прочитайте словосполучення. Дзвінкі приголосні вимовляйте дзвінко, не оглушуючи їх.
– Спишіть словосполучення. Поділіть їх на склади.
Запам’ятайте! В українській мові дзвінкі приголосні в кінці слів і складів вимовляються дзвінко. Якщо виникає сумнів, яку букву писати, то слід змінити слово чи дібрати таке споріднене, щоб після невиразного приголосного був голосний, наприклад: гриб – грибок, дуб – дубок. Звук [г] перед глухим приголосним вимовляється як [х]. |
Всі дзвінкі у рідній мові
Вимовляй ти дзвінко в слові,
Лише одне запам’ятай:
Завжди глухо вимовляй
Дзвінкий г в середині
Слів, що тут наведені:
Легко, кігті, нігті, вогкий.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 69, впр. 154)
– Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться?
– Яка основна думка (ідея) тексту?
Робота в парах. Переказ тексту
– Спишіть текст. Повправляйтеся у вимові підкреслених слів. Поділіть їх на склади.
2. Робота в парах
– Додавши дзвінкі приголосні, утворіть нові слова від запропонованих.
Коса (р), рука(в), буква(р), вір(звір), лин (млин).
– Додавши глухі приголосні, утворіть нові слова від запропонованих.
Чума(к), коза(к), буря(к), трава (страва), мак (смак), лан (план), лід (плід), порт (спорт).
3. Гра “Протилежності”
– Доберіть слова, протилежні за значенням до поданих, правильно вимовляйте звуки.
Широкий – … (вузький)
Далекий – … (близький)
Дешевий – … (дорогий)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як вимовляються дзвінкі приголосні звуки у кінці слова і складу? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70, впр. 155. Прочитайте слова. Зверніть увагу на вимову глухих приголосних перед дзвінкими в цих словах.
Вимовляємо | Перевіряємо | Пишемо |
[проз’ба] [бород’ба] [вогзал] | Просити Боротися (за словником) | Просьба Боротьба Вокзал |
Складіть і запишіть речення з цими словами. Запам’ятайте їх правопис.