Урок 38. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Встали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли Й працювати почали.
II.
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70)
– Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чоловічого роду з основою на – р?
– Хто такий муляр?
– Чим займається маляр?
2. Гра “Я – тобі, ти – мені”
Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор.
3. Каліграфічна хвилинка
– Запишіть каліграфічно.
І барвінком, і рутою,
І рястом квітчає
Весна землю, мов дівчину,
В зеленому гаю.
– Підкресліть іменники в
– Випишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.
– Запишіть до них звукові схеми.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, не всі вміють користуватися. Знання цієї закономірності та її дотримання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим. А будемо ми працювати над давальним і місцевим відмінками однини іменників чоловічого роду.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 137 (с. 71)
Читання тексту учнями, добирання заголовка
– Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь.
– Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення.
– На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини.
2. Ознайомлення з правилом (с. 71)
3. Первинне закріплення. Вправа 138 (с. 71)
– Прочитайте виразно вірш.
– Про що розповідає цей вірш?
– Які емоції він у вас викликає?
– Поясніть значення виділеного слова.
– Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил)
– Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
– Користуючись правилом на с. 72, поясніть, правопис закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Виконання вправи 139 (с. 72)
– Порівняння сполучень іменників у двох колонках.
– Визначення спільного і відмінного в цих записах.
– Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух.
– Ознайомлення з правилом (с. 73).
2. Письмо з коментуванням
– Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місцевому відмінку однини.
Дбалому (хом’як) зима не страшна.
Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється.
Гарна дівчина, як калина (луг).
По (одяг) зустрічають, по (розум) проводжають.
– Поясніть зміст прислів’їв.
3. Поетична хвилинка
В хату з магазину Я приніс торбину,
А торбина дуже свіжа,
Зараз я її розріжу.
Дам я мамі й татові,
І малому братові,
Дідові й бабусі,
І сестрі Катрусі.
– Визначте відмінок іменників чоловічого роду.
– Поясніть правопис закінчень у цих іменниках.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вчилися робити на уроці?
– Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини?
– Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини?
– Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках?
– Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?
– Як училися їх долати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 140, с. 73.