Тема 2
ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ Й НЕМЕТАЛИ
Урок 26
Тема. Проста речовина кисень. Фізичні властивості кисню. Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття про каталізатори
Цілі: поглибити знання учнів про просту речовину кисень, його фізичні властивості; сформувати уявлення про реакції розкладу та каталізатори на прикладі реакцій одержання кисню в лабораторії; підготувати учнів до практичній роботі з вивчення кисню.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: демонстраційний експеримент,
Обладнання: прилад для одержання газів, дерев’яна скіпка, вода, калій перманганат, манган(ІУ) оксид, гідроген пероксид, опорна схема.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
Учні працюють з першою частиною опорної схеми “Оксиген”.
– Хімічний елемент
– Проста речовина
– Поширення в природі
Постановка проблеми. Фронтальна бесіда
– Як кисень утворюється в природі? (У процесі фотосинтезу)
– А чи можна одержати кисень у лабораторії? (Так)
– А з яких речовин можна одержати кисень?
– Як переконатися, що одержаний газ – це кисень? (Він підтримує горіння, скіпка, що жевріє, у кисні яскраво загоряється)
ІІІ. Експериментальне засвоєння знань
Демонстрація 11. Одержання кисню з калій перманганату
У пробірку насипаємо 0,5-1,0 г калій перманганату (близько 1/10 частини від об’єму пробірки), прикриваємо отвір пробірки жмутиком вати і закриваємо пробкою з газовідвідною трубкою. Закріплюємо пробірку в лапці штатива.
– Як зібрати кисень, що виділятиметься з пробірки?
– Кисень важчий чи легший за повітря?
Mr (O2 ) = 32; Mr (повітря) = 29.
Тож кисень витіснятиме повітря з пробірки, отже, газовідвідну трубку слід опустити на дно пробірки.
Дотримуючись правил, нагріваємо пробірку, потім нагріваємо кристали калій перманганату.
– Що спостерігаємо?
– Чи можемо ми побачити, що кисень уже в колбі? (Ні)
– Згадаймо фізичні властивості кисню. (Це газ, без кольору, без запаху, без смаку, малорозчинний у воді)
– Як дізнатися, чи є в колбі кисень?
Демонстрація 14. Виявлення кисню
Підносимо тліючу скіпку, вона яскраво загоряється.
Висновок: кисень підтримує горіння, його можна одержати шляхом розкладу калій перманганату. Записуємо рівняння.
2KMnO4 K2MnO4 + MnO2 + O2
– До якого типу належить ця реакція? (Розкладу)
Реакції одержання кисню зі складних речовин – реакції розкладу
Демонстрація 12. Одержання кисню з гідроген пероксиду
– Які ще речовини можна використовувати для одержання кисню? (Вода, гідроген пероксид)
Використовуємо для нашого досліду гідроген пероксид H2O2. Наливаємо в пробірку 1,5-2,0 мл гідроген пероксиду, збираємо прилад, нагріваємо речовину.
Демонстрація 13. Збирання кисню
Збирання кисню шляхом витиснення води можливо тому, що він не розчиняється у воді.
Збираємо кисень у колбу через гідрозатвор. Вода не витісняється з колби, отже, кисень не виділяється. Поміщаємо в гідроген пероксид дрібку манган(ІV) оксиду і знову нагріємо. У колбі-приймачі збирається кисень. Додавання манган(ІV) оксиду прискорило реакцію розкладу гідроген пероксиду.
Речовини, що прискорюють хімічну реакцію, але не витрачаються в процесі реакції, називаються каталізаторами.
MnO2 – каталізатор, він не витрачається в результаті реакції, а тільки прискорює її.
Запишемо рівняння:
Приклад каталізаторів – ферменти, що прискорюють процес травлення.
Негативні каталізатори, що сповільнюють реакцію, називаються інгібіторами.
IV. Закріплення й поглиблення знань
Заповнюємо в опорній схемі розділ “Фізичні властивості кисню”. У розділі “Одержання кисню” пропонуємо написати уже відомі рівняння.
А тепер подивімося, які ще речовини можна використовувати для одержання кисню.
(Записуємо рівняння і розставляємо коефіцієнти, вводимо назви нових речовин.)
KClO3 KCl + O2
( KClO3 – калій перхлорат, бертолетова сіль)
HgO Hg + O2
NaNO3 NaNO2 + O2
(NaNO3 – натрій нітрат, натрієва селітра; NaNO2 – натрій нітрит)
H2O H2 + O2
Промисловий спосіб одержання кисню – з рідкого повітря шляхом перегонки.
V. Підбиття підсумків
Які нові поняття ви сьогодні вивчали?
Що таке каталізатор?
Які реакції називаються реакціями розкладу?
Де можна використовувати лабораторні способи одержання кисню?
Тестова самостійна робота
Варіант І
1. Хімічний символ елемента Оксиген:
А) Н;
Б) О;
В) К.
2. Відносна молекулярна маса кисню:
А) 16;
Б) 32;
В) 48.
3. У процесі дихання кисень:
А) поглинається;
Б) виділяється;
В) не використовується.
4. У лабораторії кисень одержують:
А) шляхом розкладу калій перманганату;
Б) з рідкого повітря;
В) розкладаючи воду;
Г) розкладаючи гідроген пероксид.
5. Які речовини називаються каталізаторами?
6. Про кисень як просту речовину йдеться у фразі:
А) …є складовою частиною повітря.
Б) Риби дихають розчиненим у воді…
В) …входить до складу води.
Г) Твердий. – кристали блакитного кольору.
Д) …входить до складу багатьох мінералів.
Варіант ІІ
1. Формула простої речовини кисню:
А) O3;
Б) О;
В) O2.
2. Відносна атомна маса Оксигену:
А) 16;
Б) 32;
В) 48.
3. У процесі фотосинтезу кисень:
А) поглинається;
Б) виділяється;
В) не використовується.
4. У промисловості кисень одержують:
А) шляхом розкладу калій перманганату;
Б) з рідкого повітря;
В) розкладаючи воду;
Г) розкладаючи гідроген пероксид.
5. Які реакції називаються реакціями розкладу?
6. Про Оксиген як хімічний елемент йдеться у фразі:
А) …є складовою частиною повітря.
Б) Риби дихають розчиненим у воді…
В) …входить до складу води.
Г) Твердий… – кристали блакитного кольору.
Д) …входить до складу багатьох мінералів.
Перевіряємо правильність виконання і виставляємо оцінки.
VI. Домашнє завдання
Прочитати параграф, виконати вправи.
Творче завдання. Підготувати розповідь про просту речовину O3 – озон.