Психологія мас – Густав Лебон

Паблик рилейшнз

Густав Лебон

Психологія мас

(із книги: Лебон Г. Психология народов и масс. – СПб., 1995)

Образи слова і формули

Вивчаючи уявлення натовпу, ми бачили, що на нього дуже легко діяти, особливо образами. Такі образи не завжди є у нашому розпорядженні, однак їх можна викликати шляхом умілого застосування слів і формул. Майстерно опрацьовані формули справді набувають цієї магічної сили, яка їм приписувалася колись адептами магії. Вони можуть викликати в душі натовпу найгрізніші бурі, але вміють також і заспокоювати

їх. Можна було б спорудити піраміду, значно вищу, ніж піраміда Хеопса, лише з кісток тих людей, які стали жертвами могутності слів і формул.

Могутність слів перебуває в тісному зв’язку з образами, що ними викликаються, і зовсім не залежить від їхнього реального змісту. Дуже часто слова, що мають найневизначеніший зміст, справляють найбільший вплив на натовп. Такі, наприклад, терміни, як демократія, свобода та ін., до такої міри невизначені, що навіть у товстих томах не вдається з точністю роз’яснити їхній зміст. Між іншим, у цих словах, безумовно, полягає магічна сила, немовби насправді в них приховано

вирішення всіх проблем. Вони утворюють синтез усіх несвідомих різноманітних прагнень і надій на реалізацію їх.

Ні роздум, ні переконання не спроможні боротися проти відомих слів і відомих формул. Вони вимовляються перед натовпом з побожністю, і одразу ж вираз облич стає шанобливим, і голови схиляються. Багато дивляться на них як на сили природи чи надприродні сили. Вони викликають у душі грандіозні й невиразні образи, і невизначеність, що їх оточує, тільки збільшує їхню таємничу могутність. Вони є таємничими божествами, схованими позаду скінії, до яких віруючі наближаються з таємним тремтінням.

Образи, викликані словами незалежно від їхнього змісту, змінюються відповідно до часу і народів, хоча самі формули залишаються незмінними. З деякими словами тимчасово пов’язані всім відомі образи, що викликаються ними. Слово відіграє в такому разі роль дзвінка, що викликає їх появу.

Не всі слова і формули мають здатність викликати образи. Буває так, що слова, які викликали раніше образи, зношуються і вже більше нічого не пробуджують в умах. Вони стають тоді пустими звуками, єдина користь яких полягає в тому, що вони звільняють тих, хто їх вживає, від обов’язку думати. Маючи маленький запас таких формул і загальних місць, завчених нами в молодості, ми володіємо всім, що потрібно, щоб прожити життя, не втомлюючи себе міркуваннями.

Найголовнішою особливістю державних людей має бути, отже, перейменування й пойменування популярними або нейтральними назвами тих речей, яких натовп більше уже не сприймає під їхніми давнішими іменами. Могутність слів така велика, що варто лише придумати вишукані назви для яких-небудь найогидніших речей, щоб натовп одразу прийняв їх. Тен справедливо зауважує, що саме закликаючи свободу і братерство – слова дуже популярні в ті часи, якобінці могли “насадити деспотизм, гідний Дагомея, суд, гідний інквізиції, і організувати людські гекатомби стародавньої Мексики”. Мистецтво правителів, а також адвокатів, саме й полягає в тому, щоб уміти поводитися із словами. Головні труднощі цього мистецтва – в тому, що в одному і тому ж суспільстві, але в різних соціальних верствах, одні й ті ж самі слова досить часто мають зовсім різний зміст. Зовні в цих суспільних прошарках вживають такі ж точно слова, але ці слова ніколи не мають того ж самого значення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Психологія мас – Густав Лебон - PR


Психологія мас – Густав Лебон