Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю кісткових риб, їхньою роллю в природі й житті людини;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці “Розмноження й розвиток риб”, “Тип Хордові. Надклас Риби”, “Морські риби”, “Прісноводні та прохідні промислові риби”, зображення риб.
Базові
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Хто такі риби?
– Де живуть риби?
– За якими ознаками тварин відносять до риб?
– Які особливості притаманні хрящовим рибам?
– Як розмножуються риби?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди Хрящові риби
Представниками класу є
Деякі види вживають в їжу. Шкіру можна використовувати в промисловості.
Кісткові риби
(Бесіда із заповненням таблиці)
Група риб | Особливості будови й життєдіяльності | Значення | Представники |
Кистепері | Єдиний сучасний вид – латимерія, нащадок групи, що вимерла в крейдяному періоді. Від цієї групи походять усі наземні хребетні. Парні плавці, що служать для опори об дно, з мускулистою лопаттю, що має скелетну вісь. Тіло товсте, коротке, вкрито масивною лускою, є клоака | Промислове значення незначне. Об’єкт дослідження як “жива копалина” | Латимерія |
Дводишні | Давня група риб, більшість видів якої вимерло. Кілька сучасних видів живе в Африці (протоптеруси), Південній Америці (лепідосирен) і Австралії (неоцератод). Парні плавці джгутоподібні або листоподібні (у неоцератода).Поряд із зябровим диханням є й легеневе дихання | Протоптеруси й лепідосирен – об’єкт місцевого промислу, неоцератод – об’єкт охорони | Протоптеруси, Лепідосирен, Неоцератод |
Осетрові | За формою тіла схожі на акул, передня частина голови (рило) видовжена, хвіст нерівнолопатевий, велика луска утворена кістковими щитками. Тіла хребців нерозви – нені, є лише верхні й нижні дуги. Крізь хребет проходить хорда. Харчуються переважно донними безхребетними | Мають велике промислове значення. Особливо цінуються м’ясо та ікра. Багато видів розводять штучно | Білуга, калуга, стерлядь, осетер, севрюга, бестер (гібрид білуги й стерляді) |
Коропові | Промені в плавцях м’які, зуби на щелепах відсутні, але є глоткові зуби (розташовані на останній зябровій дузі). Плавальний міхур сполучений зі стравоходом. В основному прісноводні риби, деякі живуть у прісноводних ділянках морів, але нерестяться в річках | Мають велике промислове значення. Багато видів розводять штучно | Короп, вобла, тараня, сазан, дзеркальний короп, карась, лин, лящ, білий амур, золоті рибки |
Окуневі | Форма й розміри різноманітні. Довжина тіла – від 1 см до 5 м, маса – до 900 кг. У плавцях є тверді колючі промені. Плавальний міхур не сполучений зі стравоходом. Найчисленніша група кісткових риб (близько 6 500 видів). Живуть у всіх типах прісних і солоних водойм | Мають велике промислове значення. Деякі види потребують охорони (строкатий йорж, золотавий бичок) | Річковий окунь, судак, ставрида, бички, тунець, меч-риба |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Які групи риб вам відомі?
– Яке значення для людини мають осетрові риби?
– Яке значення в природі мають акули і скати?
– Які риби є небезпечними для людини?
– Які риби є об’єктом промислу?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.