РІСТ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ – визначається кількістю бджіл в одній бджолосім’ї. Р. б. с. залежить від кількості молодих бджіл, які з’являються на світ, і тих, що вмирають. У сильній і середній сім’ї, як правило, у день виводиться 1/12 частина наявного в гнізді печатного розплоду. Відхід бджіл підраховують, виходячи із середнього життя бджоли: у сильних сім’ях воно складає у середньому 30-31 день навесні й 36-42 дня влітку, у слабкій – 26 днів навесні, 30 – улітку. Виходить, якщо в сім’ї щодоби з’являється 60 г бджіл, а вмирає ЗО г, то чистий
Після весняної виставки бджіл із зимівника відбувається зміна старих бджіл молодими. Чим більше було відправлено на зиму бджіл, тим більше ця сім’я зможе виростити розплоду до весни. Після того як старі бджоли зміняться молодими, у сім’ї створюються умови для посиленого нарощування розплоду. Одна молода бджола може виростити 4 личинки, а стара – 1-2. З появою першого узятку бджоли ще більше активізуються, сім’я росте, у ній помітно збільшується кількість бджіл.
Чим більше червить матка, тим довше триматиметься період пропорційного
За сезон у бджолосім’ї виводиться 4-5 поколінь бджіл. Тому досвідчений пасічник формує відводки, відбираючи розплід із сильних сімей.