Тема 5. ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ
§ 23. Розмноження і розвиток комах
Статеві органи самок комах представлені парою яєчників. Від кожного яєчника відходить по одному яйцепроводу. Яйцепроводи разом утворюють один загальний, яким запліднені яйця виводяться назовні. Органи розмноження самця – це два сім’яники, що переходять у сім’япроводи, а ті, в свою чергу,- в спеціальний сім’явивідний канал, який відкривається назовні.
Комахи – переважно роздільностатеві тварини. Вони розмножуються лише статевим способом. (Пригадай способи розмноження
У деяких випадках розмноження комах може відбуватися без запліднення. Такий спосіб розмноження називається партеногенезом.
– Дуже цікавий приклад партеногенезу – це розмноження дрібних мушок-міастор, які живуть великими родинами в кілька тисяч особин. Усі вони – вихідці з одного яйця. Яким чином це відбувається? Виявляється, личинка, що вийшла з яйця, не доживає до дорослого віку, бо в її тілі формується безліч “діток”, які енергійне поїдають личинку зсередини. Коли доїдять, вибираються назовні,
Плодючість комах часто надзвичайно висока. Особливо плодючі соціальні комахи. Бджолина матка протягом свого життя відкладає до 1,5 млн яєць, матка терміта – 110 млн, а попелиця протягом одного літа дає життя такій величезній кількості комах, яку можна позначити числом 1022.
Розвиток
Комахам властивий складний життєвий цикл. Процес постембріонального розвитку відбувається в них із метаморфозом – глибоким перетворенням організму, що проявляється в різкій зміні будови й способу життя. (Пригадай відомих тобі тварин із складним життєвим циклом.) У всіх представників цього класу спочатку з яйця з’являється личинка, яка згодом перетворюється на дорослу комаху.
Неповний метаморфоз спостерігається в комах простої організації сарани (мал. 56), тарганів, бабок та одноденок. В їхньому розвитку виділяють три стадії: яйце – личинка – доросла комаха. За умови неповного метаморфозу з яйця виходить маленька безкрила личинка, яка дуже схожа на дорослу особину і веде подібний спосіб життя. Від дорослої комахи ця личинка – німфа (від грец. німфе – дівчина) відрізняється головним чином розмірами і відсутністю крил. Підростаючи, личинка линяє – виповзає зі старого хітинового покриву в новому, просторішому вбранні. Після кожного линяння німфа стає дедалі більше схожою на дорослу комаху. У процесі розвитку личинка линяє 5_6 раз. Дорослі комахи більше не ростуть і не линяють. (Зверни на це увагу.)
Мал. 56. Життєвий цикл сарани:
1-3 – стадії личинки; 4 – доросла комаха.
Повний метаморфоз властивий високоорганізованим комахам: жукам, метеликам, мухам, комарам, бджолам та блохам. В їхньому розвитку виділяють чотири стадії: яйце – личинка – лялечка – доросла комаха.
Розглянемо повний метаморфоз жука-оленя. Самка відкладає яйця в порохняве дупло дуба, де вони й розвиваються. Личинка, що виходить з яйця, зовні нагадує гусеницю величезного метелика і зовсім не схожа на жука. Розвиток личинки триває 5 років. Тіло дорослої личинки завдовжки близько 14 см, а завтовшки, як великий палець людини. Потім личинка перетворюється на лялечку, з якої згодом виходить дорослий жук-олень (мал. 57).
Личинки комах з повним перетворенням істотно відрізняються від дорослих особин за певними ознаками будови й способу життя:
– форма тіла личинок переважно червоподібна;
– вони не мають крил;
– органи чуття в личинок недорозвинені, відсутні фасеткові очі, наявні лише прості вічка. Личинка мухи навіть не має голови, тому її очі Розташовані на грудях;
– часто спостерігається відмінність у кількості і будові кінцівок. Так, личинка метелика – гусениця – крім трьох пар справжніх ходильних ніг, має ще й черевні ніжки з присосками, які ніколи не залишаються в дорослого метелика. Личинка мухи, навпаки, не має ніг;
– личинки часто живуть в іншому середовищі і мають свій особливий осіб живлення. Так, личинка комара живе у воді і живиться дрібнішими тваринами й водоростями, а дорослий комар – літаюча комаха” яка живиться соком рослин і кров’ю хребетних тварин.
Мал. 57. Життєвий цикл жука-оленя:
1 – яйця; 2 – личинки різних стадій; 3 – лялечка; 4 – доросла комаха.
Лялечка комахи не живиться і звичайно майже нерухома. Усередині лялечки відбувається складна внутрішня перебудова, за якої більша частина органів личинки руйнується, наче розчинюється, а натомість із скупчень спеціальних клітин формуються органи дорослої комахи.
– Лише в деяких комах лялечка зовсім нерухома. Здебільшого, якщо взяти лялечку до рук, вона починає звиватися. А є й такі лялечки, що рухаються так само швидко, як і личинки. Наприклад, лялечки комарів та волохокрильців плавають аж ніяк не гірше від личинок, а лялечки верблюдок швидко бігають по землі.
Більшості комах властивий розвиток із повним метаморфозом. Завдяки відмінностям у будові, способі життя, живленні, а також у середовищі існування комахи з повним метаморфозом краще пристосувалися до природного середовища, ніж комахи з неповним метаморфозом. Тому перші складають понад 90 % усіх видів комах. Вони утворили максимальну різноманітність видів і величезну кількість особин.
Тривалість життя. Комахи живуть лише кілька років, а то й місяців. Найтриваліший період їхнього життя припадає на стадію личинки. Личинки деяких комарів живуть 2 роки, а доросла комаха – 3-4 дні. Головне призначення дорослих особин – розмноження, тому в деяких видів комах недорозвинена травна система. Та й навіщо вона, якщо життя таких комах триває кілька днів, а іноді годин. Протягом цього періоду необхідно встигнути залишити потомство, отже, на живлення не вистачає часу. Проте трапляються дорослі комахи з тривалим терміном життя. Це цариці мурашок і термітів, які живуть десятки років і залишають сотню мільйонів нащадків.
Діапауза. У несприятливі для життя й розвитку періоди комахи можуть впадати в стан глибокого спокою, що називається діапаузою (від грец. діапаузис – перерва, зупинка). У такий спосіб вони перечікують морозну зиму або, навпаки, посушливе літо. У метеликів діапауза звичайно настає на стадії лялечки, в мухи – на стадії личинки, а в комарів і жуків – на стадії дорослої особини.
Комахи – тварини зі складним життєвим циклом. У комах з неповним перетворенням спостерігається три стадії розвитку: яйце – личинка – доросла особина; у комах з повним перетворенням додається стадія лялечки. Повний метаморфоз спостерігається у найбільш високоорганізованих комах.