БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 81
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Особливості побудови роздуму. Докладний усний переказ тексту-роздуму
Мета: вчити школярів детально переказувати тексти-роздуми; вдосконалювати вміння робити докладні перекази; поліпшувати мовленнєву культуру учнів.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Робота біля дошки.
Завдання: розібрати слова за будовою.
Сніжинка, рученька, розвалитися, придумати,
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Під час вивчення будь-якого предмета вам доводиться висувати припущення, наводити докази, робити висновки й узагальнення, з’ясовувати правдивість чи хибність якогось твердження. Всі ці уміння життєво необхідні людям будь-якого віку, а особливо вам у вашій навчальній діяльності. Повчімося ж розмірковувати.
2. Робота за підручником.
Вправа 533.
3. Слово вчителя.
Роздум складається з трьох
1) Теза – частина, що містить думку, яку треба довести чи пояснити (вступ).
2) Докази – аргументуюча, пояснювальна частина.
3) Висновок, що, як правило, збігається з думкою, висловленою на початку тексту.
4. Робота з таблицею “Будова тексту-роздуму”.
Підручник, с. 223.
5. Усний переказ тексту.
(Учні переказують текст, користуючись планом, розміщеним на с. 224 підручника.)
6. Робота за підручником.
Вправа 534 (усно).
7. Робота зі “Схемою розгорнутого роздуму”
Вправа 536.
Завдання: самостійно дописати текст-роздум.
8. Складання невеликого усного твору-роздуму на одну з тем.
1) Яке свято я найбільше люблю і чому саме?
2) Яка книга вразила мене найглибше?
3) Який шкільний предмет приваблює мене найбільше?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 62, вправа 539.