Ряд Примати – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Ряд Примати

Загальні ознаки ряду. Примати – найбільш високорозвинені ссавці, до яких належить і людина (Homo sapiens – людина розумна). Ряд включає напівмавп і мавп, або вищих приматів (горили, гібони, орангутанги, павіани). Спільними ознаками приматів є п’ятипалі кінцівки хапального типу; великий палець кисті протистоїть іншим, що забезпечує різноманітність рухів кисті; на пальцях у більшості є нігті. Під час пересування

спираються на всю стопу. Тіло вкрите волосяним покривом. Майже всі примати мають хвіст (у деяких видів він хватальний). Добре розвинений головний мозок, який у більшості видів із борознами і звивинами. Мозковий відділ черепа збільшений, щелепи вкорочені. Серед органів чуття краще розвинені органи слуху і зору. Поширені примати, головним чином, у тропічних і субтропічних областях Азії, Африки і Америки. Населяють здебільшого ліси, живуть найчастіше стадами або невеликими сімейними групами.

Напівмавпи – примати дрібних та середніх розмірів (довгоп’яти, лемури, тупайї). За зовнішнім виглядом

нагадують невеликих хижих звірків. Більшість видів має довгий пухнастий хвіст. Пальці часто вкриті кігтями, а не нігтями. Очні ямки широко розставлені. Поверхня півкуль гладенька або з невеликою кількістю борозен. Ведуть нічний або сутінковий спосіб життя. Відомо 52 сучасних види, поширених у тропіках Азії та Африки.

Мавпи, або вищі примати, відрізняються від напівмавп кращим розвитком головного мозку. Очні ямки спрямовані вперед, завдяки чому у них бінокулярний зір. Пальці мають не кігті, а нігті. Є також одна пара грудних сосків.

Мавп поділяють на широконосих та вузьконосих. Широконосі мавпи (ігрунки, ревуни, павукоподібні мавпи) мають широку носову перегородку між носовими отворами та довгий цупкий хвіст. Поширені у Південній та Центральній Америці, де живуть на деревах. До вузьконосих мавп відносять мартишок, макак, павіанів та людиноподібних мавп (орангутангів, горил, шимпанзе, гібонів). Мартишки (зелена мартишка) здебільшого живуть у тропічних лісах Африки. Часто мають довгі вуса чи бороду. Макаки – напівдеревні, напівназемні мавпи. У них оголені морда і вушні раковини, розвинуті міміка і жести. Павіани – великі тварини з подовженою мордою. Зустрічаються в гірській місцевості Африки, ведуть наземний спосіб життя. Живуть великими стадами з чіткою ієрархією.

Для людиноподібних мавп характерною ознакою є відсутність хвоста. Головний мозок розвинений добре, півкулі переднього мозку вкриті борознами та звивинами. У них широке оголене лице, невеликі вушні раковини, витягнуті губи, сильно розвинута міміка (особливо в шимпанзе). По землі ходять, спираючись на тильну сторону зігнутих пальців рук і на стопи ніг. Живляться переважно рослинною їжею. На ніч будують з гілок гнізда (зазвичай, у розвилках середньої частини дерев).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Ряд Примати – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ - Довідник з біології


Ряд Примати – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ