Філософія посбіник
Тема 2. МЕТАФІЗИКА
§ 1. Що таке метафізика?
Термін походить від сполучення грецьких слів “мета і фізика”. Сло-восполучення позначає “те, що йде після фізики”. Оскільки грецьке “фізіс” має в собі й значення “природа”, термін “метафізика” позначає дещо позаприродне – Бога, душу, основи буття природи, закони її впорядкованості.
Кажуть, що метафізика “є спробою дослідити царину надчуттєвого, є пізнанням надчуттєвої реальності”. Оскільки таке пізнання та можливість його істинних
Головний термін формальної логіки у її традиційному вигляді – поняття. Німецький філософ Імануіл Кант цінував логіку як знаряддя метафізики, бо вважав останню дослідженням реальності з самих лише понять. І через це відмежовував її від науки, яка завжди спирається на чуттєвий досвід. Знаменитий німецький класик Георг Гегель теж визначав
Метафізика – наука про граничні умови реального буття сущого та принципи істинного знання про нього.
В. Гусєв.
Метафізика с дослідженням останньої кінцевої реальності.
П. Інванген.
Складність метафізики як розділу філософії і філософської науки полягає в тому, що вона при дослідженні першооснов буття має брати до уваги не лише окремі явища або системи явищ, не тільки природний, а й соціальний світ, не виключно зовнішні щодо людини реалії, але й реалії внутрішнього, духовного світу та взаємостосунків між ними. Тому метафізика завжди є цілісним світоглядом (згадаємо визначення останнього). Усю багатоманітність світу повинна взяти вона до уваги, прагнучи віднайти єдину основу, начало його істинного розуміння. Вважається, що це і є той максимум, якого прагне досягти метафізика, в цьому полягає суть “максимально мислимої реальності”, котра становить її предмет.
Назва метафізики як філософського розділу введена в обіг Олександрійським бібліотекарем Андроніком Родоським, який систематизував трактати Аристотеля і після його суто фізичних творів “Фізика”, “Про небо”, “Метерологія” помістив твір про “першу філософію” або “про перші розділи сущого” та інші, які назвав метафізичними – тими, що йдуть за фізикою.
Після Андроніка назва вкоренилась і наповнилась новим змістом. Метафізика постала як вчення про зверхчуттєві (трансцендентні) основи і принципи буття, альтернативне не лише фізиці, але й натурфілософії.