Розділ II. Пейзаж
Тема 4. Широкі простори
Пейзаж – один з най популярніших жанрів живопису, основним об’єктом зображення якого є природа. У пейзажі відтворюється реальна або уявна місцевість: гори, ліси, моря, а також міста, села, архітектурні споруди.
Художники застосовують повітряну перспективу, щоб передати простір у живописі. Її сутність полягає у зображені віддалених предметів і фігур менш чіткими, яскравими і насиченими внаслідок споглядання їх крізь товщу повітряного середовища, яке надає кольорам холодних відтінків.
–
Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва; художній твір, в якому зображається природа або певна місцевість.
Анрі Жан-Гійом Мартін. Зелена долина
– Порівняйте кольори та чіткість зображення на передньому, середньому і дальньому планах. Проаналізуйте кольорову гаму картин.
Сергій Шишко. Осінь. Голосієво
Кольорова гама – гармонійне поєднання
Повітряна перспектива – видимі в просторі зміни чіткості Й кольору предметів, віддалених від спостерігача; спосіб зображення простору в образотворчому мистецтві.
Олексій Шовкуненко. Осінь
Микола Глущенко. Ріка в Карпатах
Портрет митця. Микола Глущенко
Микола Петрович Глущенко (1901- 1977) – відомий український художник, який працював у жанрах пейзажу, портрету, натюрморту. Народився в м. Новомосковську Катеринославської губернії (нині Дніпропетровська. обл.). У 1918 р. закінчив комерційне училище в м. Юзівці (нині Донецьк). Згодом навчався в Берлінській вищій школі образотворчих мистецтв. Після закінчення навчання переїхав до Парижа, де потрапив під вплив французьких художників К. Моне, Е. Дега, А. Матісса та інших.
Улюбленим жанром художника був пейзаж. Чарівна краса рідної землі – постійне і потужне джерело його натхнення. Картини майстра представлені в багатьох українських і закордонних музеях, приватних колекціях. Відповідно до заповіту М. Глущенка 1250його робіт було передано Міністерству культури України. Художник є лауреатом Державної премії імені Т. Г. Шевченка.
Микола Глущенко. Березневий ранок
Одна з поширених й улюблених тем пейзажистів – літо. Кольорова гама таких картин складається з різноманітних відтінків зеленого. В освітлених сонцем місцях зелений колір теплий, жовтуватий, а в затінених – холодніший, голубуватий. На передньому плані зелень яскрава, насичена, а вдалині стає тьмяною та набуває холодних відтінків.
– Порівняйте відтінки зеленого кольору в освітлених сонцем і затінених місцях.
Валентин Коротков. Берези
Микола Реріх. Пунка Хар’ю
Клод Моне. Пейзажу Пор-Вілле
– Порівняйте відтінки зеленого кольору на картинах.
Ісаак Левітан. Літо
Микола Глущенко. Пейзаж з деревом
Практичне завдання
Намалюйте літній пейзаж. Орієнтовні теми: “Зелені простори”, “Квітуче поле”, “Літній ранок у лі сі” (кольорові олівцю фломастери).
Поради
Намітьте лінію горизонту. Розмістіть дерева, кущі на передньому, середньому, дальньому планах. Використайте теплі та холодні відтінки зеленого кольору в освітленій сонцем і затіненій природі. Передайте повітряну перспективу. Готові роботи оцініть колективно.
Приклади утворення різних відтінків зеленого кольору
Запитання і завдання
1. Що зображають у пейзажі?
2. Що таке повітряна перспектива?
3. Поясніть, як у пейзажі змінюються відтінки зеленого кольору залежно від сонячного освітлення.
Самостійна робота для допитливих
1. Поцікавтеся, які природні краєвиди переважають у вашій місцевості. Чи знаете ви картини з пейзажами рідного краю?
2. У вільний час створіть палітру найрізноманітніших відтінків зеленого кольору – від теплих до холодних, від світлих до темних.