ШЛЯХИ ПОШИРЕННЯ ІНФЕКЦІЇ різні й залежать від джерела хвороби й імунітету. Будь-яка хвора бджола є джерелом захворювання всієї бджолиної сім’ї, чи то інфекційна, чи інвазійна хвороба. Усі заразні хвороби мають інкубаційний (прихований) період перебігу. До цього періоду входить момент проникнення збудника хвороби в організм бджоли або личинки до прояву клінічних ознак хвороби. Деякі збудники хвороби можуть паразитувати на зовнішніх покривах бджіл.
Тривалість інкубаційного періоду при різних хворобах різна. Наприклад, при гнильці вона
Поширення інфекції в одній бджолиній сім’ї найчастіше відбувається через корм, від хворої сім’ї до здорової – за допомогою бджолиного
Поширення хвороби від неблагополучної пасіки до благополучної може відбутися при продажі бджолосімей, пакетів і маток із карантинних пасік; передачі меду, стільників, суші, вощини від хворих сімей до здорових; перельоті хворих роїв, блукаючих бджіл, трутнів, бджіл-злодійок на інші пасіки; використанні бджолярем того самого інвентарю при огляді хворої та здорової сім’ї (вулики, стільники, рамки, димар, медогонка, халат), а також при перельоті паразитів і хижаків із хворих сімей до здорових.
Найпоширеніші переносники хвороб на пасіках: воскова міль, злодій-удавальник, шинковий шкіроїд, щипавка, мураха, оса, бабка.
Розвиток інфекції залежить від виду мікроба, його кількості й вірулентності (здатності жити й розмножуватися в макроорганізмі, придушуючи його захисні властивості). А інфекція бджолиної сім’ї визначається кількістю захворілих особин, формою (повільна або швидка) перебігу хвороби й темпом відтворення потомства.