ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 47. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА МАЛЮНКОМ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ. СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПОДАНОЮ РІВНІСТЮ
Мета: продовжити роботу над формуванням поняття “задача”; закріпити знання учнів про структурні елементи задачі та етапи роботи над нею; вчити складати задачі за малюнками і поданою рівністю, розв’язувати задачі на знаходження остачі; узагальнити знання про натуральний ряд чисел; удосконалювати обчислювальні навички; виховувати
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
На дошці – таблиці:
2. Гра “Відшукай числа”
3. Математичний диктант
– Запишіть числа від 7 до 10.
– Запишіть числа від 8 до 5.
– Перший доданок – 4, другий – 1. Чому дорівнює сума?
– Від 9 відняти 1. Запишіть відповідь.
– Від 7 відняти 7. Запишіть відповідь.
– На тарілці лежало 8 тістечок. За обідом всі тістечка з’їли. Запишіть, скільки тістечок залишилось на тарілці?
Взаємоперевірка
4. Гра “Яке число загубилося?”. Робота із числовими віялами
Учитель лічить до 10 і навмисно пропускає число, діти показують пропущене число.
Фізкультхвилинка
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 54)
Завдання 1
– Скільки пташок сиділо на годівниці? Скільки пташок полетіло? Скільки пташок залишилося? Складіть задачу за малюнком.
– На годівниці сиділо 4 пташки. Дві пташки полетіли – це умова задачі. Скільки пташок залишилося? – це запитання. 4 – 2 = 2 (пт.) – це розв’язання задачі.
Відповідь: 2 пташки.
Завдання 2
– Скільки пиріжків спекла бабуся? Скільки пиріжків з’їли онуки? Скільки пиріжків залишилося?
– Розгляньте схему. Що означають числа? (2 – частина, 10 – ціле) Що невідомо? (Частина) Запишіть розв’язання так: 10 – 2 = 8 (л.)
Відповідь: 8 пиріжків.
– Якщо частину предметів забирають (вилучають), то виконують дію віднімання й отримують менше число.
Завдання 3
– Скільки кілець підкидав клоун? Скільки кілець упали на арену? Скільки кілець він продовжив підкидати?
– Розв’яжіть задачу. Розкажіть умову, запитання, розв’язання, відповідь.
Завдання 4
– Складіть задачу за рівністю. Розв’яжіть її. Розкажіть умову, запитання, розв’язання, відповідь.
2. Порівняння чисел. Записування нерівностей у зошиті
3. Розв’язування прикладів
9 – 3
7 – 5
1 + 4
10 – 2
IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– З яких частин складається задача?
– Чи можна розв’язати цю задачу? Поясніть чому?
У Катрусі є червоні й сині кульки. Скільки всього кульок у Катрусі?