Сад і город (енциклопедія)
ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ РОСЛИН.
СПОСОБИ ЗАХИСТУ ВІД НИХ
Не менше 10 % урожаю втрачається, якщо вчасно не захистити рослини від хвороб і шкідників, не боротися з бур’янами. Існує кілька способів захисту від хвороб і шкідників: біологічний, хімічний, фізичний та ін.
Починається будь-який захист із проведення агротехнічних прийомів: підготовки грунту, обробки насіння, визначення рівня грунтових вод на ділянці. Якщо рівень грунтових вод високий, водний шар залягає недалеко від поверхні грунту, слід підбирати
Один із важливих моментів – це правильне чергування та розміщення культур. Загальні поняття про чергування культур подані у відповідному розділі, але потрібно ще раз звернути увагу на те, що правильні агротехнічні методи дозволяють уникнути масового нагромадження шкідників, специфічних
Однотипні культури слід повертати на колишнє місце садіння не раніше ніж за 3-4 роки. Не можна висаджувати поруч городні рослини, які уражаються тими самими хворобами й приваблюють тих самих шкідників. Якщо помідори висаджувати поруч із картоплею, це створює ризик ураження фітофторозом і макроспіро30м.
В обов’язковому порядку проводять очищення грунту від післязбиральних рештків, знищення кореневої системи бур’янів, ретельний обробіток грунту, глибоке переорювання й перекопування городу після збирання врожаю, тому що при цьому знищується 40-50 % таких шкідників, як дротяники, лялечки капустяної совки, пупарії капустяної й цибульної мух, жуків-баридів та інших.
Важливим агротехнічним впливом на хвороби та шкідників є й посилення стійкості рослин. Своєчасне удобрювання, підживлювання, поливання відповідно до рекомендацій щодо кожної конкретної культури поліпшують життєстійкість рослин, знижують імовірність ураження хворобами, підвищують стійкість до шкідників. Багато хімічних добрив безпосередньо впливає на шкідників. Калійні добрива підвищують опірність пасльонових до вірусних захворювань, суперфосфат допомагає боротися зі слизняками й попелицями, азотні добрива водночас не дають розмножуватися дротяникам.
Для захисту рослин важливо правильно підготувати насіння й розсаду, вчасно їх висадити та зібрати врожай, тому що неприбрані перезрілі рештки, які до того ж гниють, також створюють сприятливе середовище для розмноження шкідників і зараження вірусними захворюваннями.
Простим і ефективним агротехнічним способом захисту є механічний: проривання, прополювання, руйнування кореневої системи бур’янів. Після першого проріджування приблизно через 2 тижні робиться прополювання, а коли рослини досягнуть заввишки 7-8 см, їх просапують удруге, знову проріджують, розпушують грунт у міжряддях. Коли рослини остаточно зміцніють, їх проріджують утрете, залишаючи найбільш міцні” здорові, що обіцяють дати максимальну кількість плодів.