Розділ 4. Соціальна складова здоров’я
ТЕМА 1. СОЦІАЛЬНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ СПІЛКУВАННЯ І ЗДОРОВ’Я
§ 17. СТИЛІ СПІЛКУВАННЯ. ЗНАЧЕННЯ ВПЕВНЕНОЇ ПОВЕДІНКИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
Дізнаєшся про різні стилі спілкування; значення впевненої поведінки для здоров’я; як уникати непорозумінь у спілкуванні
Пригадай
Як спілкування впливає на здоров’я?
Стилі спілкування
У різних ситуаціях люди спілкуються по-різному.
У житті немає чіткого розмежування між стилями спілкування. Від того, наскільки
Під час розв’язання життєвих проблем позитивного результату досягають люди з упевненою поведінкою. Проте в житті трапляються ситуації, коли доречно виявити пасивність або агресію. Так, у ситуації, коли загострення стосунків може бути небезпечним, краще діяти пасивно. Якщо на тебе тиснуть, погрожують, пропонують щось небезпечне і спокійно вийти з ризикованої ситуації не вдається, можна виявити агресію.
Значення впевненої поведінки
Спілкуючись, люди впливають на емоційний стан одне одного. Під час спілкування з близькими і друзями, людина відчуває позитивні емоції, почувається добре, спокійно. Якщо спілкування не задовольняє когось, це призводить до непорозумінь між співрозмовниками. Може зіпсуватися настрій, виникнути роздратування, негативні емоції. Добрі, ввічливі слова приємно чути всім. Натомість злі, грубі ображають. Страждає не тільки ображена людина. Люди з агресивним стилем спілкування можуть почуватися некомфортно через постійне емоційне напруження. Здоров’ю шкодить також постійне відчуття розчарування, невпевненості в собі.
Щоб зберегти і зміцнити власне здоров’я, треба набувати навичок упевненої поведінки.
Для цього варто додержуватися таких порад:
Упевнену людину поважають оточуючі. Така людина цінує друзів, близьких та спілкування з ними. Вона врівноважена, уникає непорозумінь у спілкуванні. Упевнена поведінка сприяє душевному спокою, здоров’ю та успіху в житті.
Висновок
У житті немає чіткого розмежування між різними стилями спілкування. Треба вміти застосовувати кожен стиль. Варто прагнути набути вмінь і навичок упевненої поведінки.
Завдання
1. Розглянь фотоілюстрації. Які бувають стилі спілкування?
2. Який стиль спілкування доречно використовувати у громадському місці? Під час розмови з друзями? Скористайся фотоілюстраціями на с. 86.
3. Який стиль спілкування сприяє дружбі? Чому? Наведи приклади. Щоб дізнатися, як спілкуєшся, пройди тест (додаток 13).
4. Проаналізуй таблицю “Стилі спілкування”. Назви невербальні ознаки пасивного, агресивного, упевненого стилів спілкування (додаток 12).
5. Чому необхідно володіти кожним стилем спілкування?
6. Як ти розумієш вислів: “Краще визнати власні помилки, ніж викрити чужі”?
Моделюй – набувай життєвих навичок
Як діятимуть підлітки з різними стилями спілкування в наведених ситуаціях? Спрогнозуй, як впливають на здоров’я різні стилі спілкування.
1. Під час гри надворі забруднено рюкзак.
2. Просять допомогти у підготовці домашнього завдання.
3. Пропонують пропустити урок.
4. На уроці постійно відволікають від пояснення вчителем нового матеріалу.