Розділ VI. СУСПІЛЬНЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Урок 36 . Суспільство як самоорганізована система
Мета: сформувати поняття “суспільство”, розкрити процес формування суспільства; виховувати повагу людей до суспільства, розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: евристична бесіда.
Обладнання: картки з основними поняттями: “суспільство”, “людина”, “сім’я”, “соціальна група”, “колектив”.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.
Повідомлення теми та завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Проблемна ситуація
Учитель. Відомий давньогрецький мислитель Г. Горацій сказав: “Мета суспільства в тому, щоб користування своїм набутком було забезпечене кожному спільними зусиллями і за загальною згодою”.
1. Чи згодні ви з Горацієм?
2. А що для вас означає поняття “суспільство”?
3. Як ви розумієте просторові й історичні межі суспільства?
У процесі обговорення проблемних питань учні доходять висновку, що суспільство є результатом існування
IV. Вивчення нового матеріалу
Виступ учнів-експертів
Учні-експерти отримали випереджальне завдання підготувати повідомлення про типи суспільства.
1. “Аграрне суспільство”.
2. “Індустріальне суспільство”.
3. “Постіндустріальне суспільство”.
4. “Інформаційне суспільство”.
Обговорення проблемних запитань
1. Що дає людині суспільство і що суспільству дає людина?
2. Чи можна людині прожити на самоті?
3. Що є причиною змін, які відбуваються в суспільстві?
4. Які відносини складають суспільство з точки зору потреб людей?
5. Чи пов’язано виникнення суспільства з природою людини?
6. Які історичні етапи розвитку українського суспільства ви можете назвати?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель пропонує учням картки з поняттями: “суспільство”, “людина”, “сім’я”, “соціальна група”, “колектив”.
Завдання учням
Дати визначення цих понять.
VI. Домашнє завдання
Написати твір-роздум “Проблеми українського суспільства на сучасному етапі”.