Філософія посбіник
Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ
§ 2. Історичні витоки філософування
Світоглядні витоки філософії. Міф.
Міф – найдавніша форма світогляду. Сліди його існування (малюнки, скульптури) знайдено в гротах Кам’яної Могили (більше 30 тис. років до н. е.) в Запорізькій області, в Ка-повій печері на Півдні Уралу, в печері Оріньяк у Франції, гроті Мурзак-Коба (Крим) тощо.
Давньогрецьке слово “митос”, яке перекладають звичайним “міф”, означає оповідь, переказ (рос. предание). Дійсно, відомості
Порівнюючи наскельний живопис різних місць та часів, можна помітити певні сюжетні інваріанти. Так, і в Оріньяку (бл. 30 тисячоліть тому), і на фресках Сахари 6-го тисячоліття бачимо один і той самий природно-побутовий світ: перегін
Онаочнений в мистецтві життєвий світ первісних людей відображає принаймні два плани. Перший – суто природний. Другий – дещо відмінний від природного. Ми не будемо називати його фантастичним, оскільки для первісної людини він був так само реальний, як і перший.
Значну увагу наших предків до явищ другого плану буття навряд чи можна пояснити якимись матеріально прагматичними міркуван-нями. Та й сам первісний живопис зовсім не прагматичний. Мабуть, цей другий позаприродний план віддзеркалює спрямування зовсім іншого гатунку – до трансцендентних щодо природи витоків людської духовності, які Людина розумна завжди інтуїтивно відчувала. Оці відчуття й відображені у формі символів – чуттєвих образів, що натякали на позаприродний шар буття.