АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 87. ТАБЛИЦЯ ДІЛЕННЯ НА 5. ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДЛЯ ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕННЯ ВИРАЗІВ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 5; формувати вміння розв’язувати прості і складені задачі, які включають збільшення або зменшення числа у декілька разів; навчати складати обернені задачі до даної; розвивати мислення, мовлення, пам’ять; виховувати дисциплінованість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка
Завдання 672
– Яка маса кота? Яка маса собаки й кота разом? Завдання 673
– Прочитайте складені вирази та їх значення.
2. Усна лічба
1) Гра “Естафета”.
2) Знайти половину чисел 20; 14; 16; 8; 12.
3) Знайти третину чисел 15; 24; 18; 21; 9.
4) Знайти чверть числа 16; 28; 24; 32; 8.
3. Усне розв’язування задач
1) У 4 банки розлили порівну 12 л соку. Скільки літрів соку в одній банці?
2) Бабуся випекла 14 пиріжків. Чому дорівнює одна друга частина всіх пиріжків?
3) У кошику було 6 пучків редиски, по 5 штук у кожному пучку.
4) У вазі стояло 15 гвоздик. Чому дорівнює третя частина всіх гвоздик?
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
5; 12; 19; 26; 33; …
1; 2; 4; 8; …; 32.
1; 3; …; 27.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми вивчимо таблицю ділення на 5.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 103-104)
Завдання 674
Колективне складання за малюнком задачі на множення й ділення, запис скороченої умови. Усне виконання завдання.
1) По 5 циб. 3 пуч., ? циб.
– Про що говориться в задачі? Що означає число 5?
– Складіть обернену задачу на ділення.
По 5 циб. ? пуч., 15 циб.
Завдання 675
Учні коментують, як склали з рівності 5 • 7 = 35 та обчислили вираз на ділення на 5.
Завдання 676. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають таблицю множення числа 5 і пояснюють, як склали таблицю ділення на 5.
Завдання 677
Перший стовпчик – з коментуванням, решта прикладів – самостійно.
Завдання 678. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
По? кг 5 коз., 10 кг
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою. До задачі складають обернену задачу:
По 2 кг 5 коз., ? кг
Завдання 679
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
Завдання 680
Учні складають план розв’язання задачі:
1) Скільки дівчаток пішло в цирк?
2) Скільки всього дітей пішло в цирк?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Порівняння задач
1) На одній полиці лежить 35 книг, а на другій – у 5 разів менше. Скільки всього книг лежить на двох полицях?
2) На одній полиці лежить 35 книг, а на другій – на 5 менше. Скільки всього книг лежить на двох полицях?
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічної задачі
Завдання 681*
Одна сторона прямокутника 8 см, а друга – в 2 рази коротша. Чи можна цей прямокутник розділити на 2 квадрати? (Так. Два квадрати зі стороною 4 см.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 104, завдання 682; 683.