КОРМОВІ ТРАВИ
9.3. БАГАТОРІЧНІ ТРАВИ
9.3.2. БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ
9.3.2.1. ТИМОФІЇВКА ЛУЧНА
ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Тимофіївка – одна з найпоширеніших злакових трав польового й лучного травосіяння у лісостеповій і поліській зонах країни.
Зелена маса і сіно тимофіївки добре поїдаються тваринами. Завдяки високій урожайності й поживності сіна тимофіївка швидко поширилася у тих районах, де вирощують конюшину лучну. Так, 100 кг сіна тимофіївки містить 3 кг перетравного протеїну, 100 кг зеленої маси відповідають 21 кормовій одиниці,
Найкращу кормову цінність мають найбільш облиствлені види тимофіївки (маса листя становить 60- 65% загальної маси). За сприятливих умов із двох укосів тимофіївки мають 60-120 ц/га сіна.
БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Тимофіївка лучна (Phleum pratense L.) – нещільнокущовий верховий злак. У нашій країні налічується вісім видів тимофіївки. Найбільше значення має тимофіївка лучна. Дикорослі види тимофіївки ростуть навіть на занедбаних луках. У гірських районах Карпат поширена тимофіївка альпійська – цінна кормова трава, яку охоче поїдають тварини.
Коренева система тимофіївки
БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. Насіння тимофіївки починає проростати при 1-2 °С, проте за вищої температури сходи з’являються швидше. Навесні розвивається досить швидко, але цвіте пізніше, ніж інші кормові трави. Восени ріст припиняється при температурі 5 °С. Після скошування і спасування тимофіївка добре відростає, тому її можна використовувати на сіно і для випасання.
Тимофіївка лучна – світло – і вологолюбна рослина. У травостої росте З-5 років і більше. Найвищий урожай отримують на другий-третій рік. Росте майже на всіх типах грунтів у районах достатнього зволоження. Досить високі врожаї збирають на осушених торфових грунтах, де тимофіївка у травостої тримається довше, ніж на мінеральних грунтах. Найбільші врожаї її мають на глинистих, досить вологих грунтах, на луках і заплавах річок. На сухих піщаних грунтах сіяти її не рекомендується.
СОРТИ. У виробництві поширені такі сорти тимофіївки лучної: Люлинецька 1, Кoзаровицька, Сарненська 35, Карпатська, Аргeнта та ін.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Тимофіївку використовують як компонент у бобово-злакових лучних і пасовищних травосумішках для залуження та створення культурних пасовищ. Сіють її також у польових сівозмінах у сумішці з конюшиною лучною. Якщо травосумішку підсівають під ярі зернові, насіння конюшини й тимофіївки змішують і висівають одночасно зернотрав’яними сівалками. Дослідами і практикою доведено переваги сівби тимофіївки восени для однорічного використання її з конюшиною.
Норма висіву насіння тимофіївки у чистому вигляді становить 10-12, а в сумішці з конюшиною – 4-6 кг/га. Насіння висівають на глибину 1-2 см. У лісостепових районах західних областей країни разом з райграсом багатоукісним тимофіївка є основною злаковою травою для сумішок із конюшиною.
За врожайністю і поживністю тимофіївка лучна посідає одне з перших місць серед сіяних злакових трав. Слід зазначити, що після цвітіння стебла тимофіївки швидко грубіють і кормова цінність її різко знижується. Запізнення зі збиранням на сіно призводить до значних втрат поживних речовин. Кращим строком скошування на сіно вважається період від кінця виколошування до початку цвітіння. Травостій, де переважає тимофіївка, скошують у період повного викидання суцвіть. Якщо тимофіївку скошувати у ранні строки, сіно міститиме більше білка. Крім того, це позитивно позначається на стані другого укосу. Тимофіївка лучна добре реагує на внесення добрив і не вилягає навіть тоді, коли вносять підвищені норми азотних добрив.
Насіння тимофіївки часто збирають із господарських посівів сумішок її з конюшиною. Раньою весною у рік збирання насіння вносять повне мінеральне добриво (N45-50Р30-40К30-40)- Насіння тимофіївки збирають на 2-3-й рік вирощування сумішки. Збирання починають тоді, коли колоски мають біло-жовте забарвлення і насіння стає білуватим. Насіння тимофіївки збирають роздільним або прямим комбайнуванням.
На насіння тимофіївку сіють у чистому вигляді широкорядним способом з міжряддями 40-50 см. Норма висіву – 6-8 кг/га. На мінеральних грунтах вносять повне мінеральне добриво, а при закладанні насінних ділянок на осушених торфових грунтах вносять калійні добрива з розрахунку 100-120, а за потреби й фосфорні -30-50 кг/га діючої речовини. Крім того, під насінники тимофіївки на торфових грунтах рекомендується вносити 20-30 кг/га мідного купоросу або 5 ц/га піритних недогарків, що значно збільшує врожай і поліпшує якість насіння. Насінні ділянки тимофіївки використовують протягом 4-5 років. Середня врожайність насіння 4-8 ц/га. Після збирання врожаю тимофіївка добре відростає, і її можна скошувати або спасувати.