ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

ТЕМА 1. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

& 11. ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Ви дізнаєтеся про особливості будови та спосіб життя членистоногих тварин класу Павукоподібні та Його представника – павука-хрестовика.

– Чи отруйний павук-хрестовик?

Павукоподібні – це наземні членистоногі тварини. Тіло павукоподібних складається з двох відділів: головогрудей і черевця. На передній частині головогрудей (голові) знаходиться кілька пар простих очей (необ’єднаних у фасетки), короткі гачкоподібні вирости – хеліцери, які

використовуються для поїдання їжі і довгі ногощупальця (органи дотику). По боках задньої частини головогрудей (грудях) містяться чотири пари ходильних ніг.

Відомим представником павукоподібних є павук-хрестовик (мал. 53). Це великий павук, якого часто можна побачити у хвойному лісі, де він будує свої тенета з павутини, що розтягнуті між стовбурами сусідніх дерев.

Полює павук-хрестовик на літаючих комах, що потрапляють до павутини, на нитках якої розміщені краплини клейкої речовини. Жертва приклеюється до павутини та заплутується в ній. Хрестовик за допомогою ного щупалець відчуває коливання павутини,

спричинене рухами комахи. Він підбігає до жертви і за допомогою хеліцер, в яких є канали, вприскує в неї отруту і травні ферменти. Після цього він швидко обмотує вбиту або паралізовану жертву павутиною та залишає її на деякий час, доки її м’язи та внутрішні органи частково перетравляться ферментами. Поруч з хеліцерами міститься пара ногощупалець.

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 53. Павук-хрестовик

Цікаво знати

Усі павуки є отруйними тваринами, адже отрута є засобом їх полювання. Павук-хрестовик не в виключенням. Вирішальне значення має кількість отрути. У хрестовика її достатньо для того, щоб убити досить велику комаху, а от для великих тварин і людини кількість отруто, яку має павук-хрестовик. безпечна. До того ж, він не може прокусити шкіру людини або тварини своїми хеліцерами.

Черевце у хрестовика велике і має зверху малюнок у формі хреста. Саме завдяки цьому павук-хрестовик і отримав свою назву. У черевці є павутинні залози, в яких утворюється павутина, що виділяється назовні через павутинні бородавки.

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 54. Схема будови павука-хрестовика: 1 -отруйна залоза; 2 – рот; 3 – шлунок;

4 – серце; 5 – легеневий мішок; 6 – статева залоза; 7 – трахеї; 8 – павутинні залози; 9 – павутинні бородавки;

10- кишечник: 11 – органи виділення; 12 – вирости кишечника

Мальпігієві судини – це вирости середньої кишки, що сліпо закінчуються в порожнині тіла, де їж омиває кров.

Опорно-рухова система. Тіло павука-хрестовика вкрите хітиновим панциром, до якого зсередини прикріплені м’язи. М’язи відіграють важливу роль у рухах павука, особливо чотирьох пар ходильних ніг.

Травна система. Павуки не можуть вживати тверда їжу. Вони всмоктують частково перетравлений завдяки їхнім травним ферментам вміст своєї жертви. Такий спосіб травлення називається зовнішнім, або позакишковим, травленням.

Рідка їжа потрапляє спочатку в рот (мал. 54), а звідти до глотки, стравоходу, шлунка і кишечника. Неперетравлені залишки їжі виводяться через анальний отвір на черевці. У павутині від жертви залишається тільки порожня хітинова оболонка.

Видільна система у павука складається з двох мальгіпігієвих судин – довгих виростів кишечника, що містяться в порожнині його тіла. Через їхні стінки з крові всмоктуються шкідливі та непотрібні продукти обміну речовин, що надходять до кишечника і вже звідти виводяться назовні.

Кровоносна система у павуків незамкнена. Серце міститься наспинній стороні черевця. Від нього відходять короткі кровоносні судини, з яких кров потрапляє в порожнину тіла.

Органи дихання у павука двох типів: легеневі мішки і трахеї. Легеневі мішки – це заглиблення на нижній частині черевця з численними складками шкіри, які омиваються кров’ю і збагачують її киснем. Трахеї – це довгі розгалужені трубочки, які відкриваються отворами на черевці. Через трахеї повітря надходить безпосередньо до внутрішніх органів павука, забезпечуючи газообмін без участі крові.

Нервова система павука складається з великого нервового вузла в головогрудях і численних нервів, які відходять від нього.

Статева система. Розмножуються павуки статевим способом. Запліднення – внутрішнє. Самка після запліднення будує кокон з павутини, куди відкладає яйця. Кокон самка хрестовика прикріплює до черевця.

Розвиток у павуків прямий. З яєць хрестовика виходять маленькі павучки, які швидко розбігаються (бо вони вже здатні полювати і можуть з’їсти одне одного). Вони випускають павутинки і розлітаються на них завдяки вітру на великі відстані.

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 55. Павук-сріблянка

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 56. Каракурт

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 57. Самка тарантула з коконом

Різноманітність та значення. Павуків налічуються більше 20 тис. видів. Вони живуть майже в усіх кліматичних зонах, окрім холодних арктичних пустель. Деякі з них, такі як павук-сріблянка (мал. 55), живуть у воді, де полюють на водних комах. Проте кисень вони отримують з атмосферного повітря.

Павуки є корисними тваринами, які регулюють чисельність комах. Проте серед них є й такі, отрута яких небезпечна для людини. Зокрема, на півдні степової зони України мешкає каракурт (мал. 56), який (особливо самка) є даже отруйним і смертельно небезпечним. По всій території України поширений найбільший павук нашої фауни – тарантул (мал. 57). Його отрута не така сильна, як у каракурта, але укус дуже болючий.

Ще однією небезпечною групою павукоподібних є кліщі. Їх нараховується більше 20 тис. видів. Це дуже невеликі (менше 1 мм) тварини, які мешкають у наземно-повітряному середовищі. Є серед кліщів паразити рослин(мал. 58), які живляться їх соками, завдаючи цим шкоди хазяїну. Досить багато серед кліщів кровосисних тварин, що живляться кров’ю хребетних тварин і людини. При цьому вони викликають подразнення або запалення шкіри. Але небезпечнішим є те, що такі кліщі є переносниками різноманітних важких і навіть смертельних захворювань людини і тварин.

Є серед кліщів і паразити людини. Наприклад, коростяний свербун (мал. 59), який викликає хворобу – коросту. Він прогризає ходи є шкірі людини, що спричинює нестерпний свербіж. Залозиста вугриця (мал. 60), яка мешкає у волосяних сумках людини, може призводити до закупорки сальних залоз і спричинювати появу вугрів на шкірі.

Крім павуків і кліщів є ще кілька груп павукоподібних, таких як косарики (мал. 61), отруйні скорпіони (мал. 62), сольпуги (мал. 63) та інші.

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 58. Лучний кліщ

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 59. Коростяний свербун

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 60. Залозиста вугриця

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 61. Косарик

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 62. Самка скорпіона носить дитинчат на собі

 ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

Мал. 63. Кримська сольпуга-галеод занесена до Червоної книги України

ВИСНОВКИ

1. Тіло павукоподібних складається а двох відділів: головогрудей і черевця. На головогрудях є хеліцери, ногощупальця та чотири пари ходильних ніг.

2. Через хеліцери павуки впорскують отруту і травні соки в тіло жертви. Для них властиве позакишкове травлення.

3. Органами дихання у павуків є легеневі мішки і трахеї.

4. Павуки є корисними тваринами, які регулюють чисельність комах. Є отруйні павукоподібні, небезпечні для людини.

5. До павукоподібних належать павуки, кліщі, скорпіони, сольпуги.

6. Серед кліщів є паразити рослин, тварин і людини. Деякі кліщі спричинюють захворювання шкіри, інші є переносниками небезпечних хвороб.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Зовнішнє (позакишкове) травлення, легеневий мішок, мальгіпігієві судини, ногощупальця, павутина, павутинка бородавка, павутинна залоза, просте око, трахеї, хеліцери.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Які характерні ознаки зовнішньої будови павукоподібних ви знаєте?

2. Як павук-хрестовик добуває і споживає їжу?

3. Навіщо павук плете павутину?

4. Яких небезпечних для людини павуків нашої фауни ви знаєте?

5. Які основні відмінності у внутрішній будові павука-хрестовика і річкового рака?

6. Яке значення павуків і кліщів у природі та житті людини?

ЗАВДАННЯ

Накресліть таблицю в зошиті та заповніть її.

Відділи тіла павука

Основні органи, що містяться на цих відділах тіла


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ - Біологія


ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ. КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ