Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вікторина “Прикметник”
– Яка частина мови називається прикметником?
– Як змінюються прикметники?
– З якою частиною мови найчастіше зв’язані у реченні?
– Якого роду
– Як визначити рід, число і відмінок прикметника в реченні?
– Визначте рід прикметника: швидка допомога, веселе дитя, мужній воїн, зелені ялинки.
– Чому не можна визначити рід в останньому словосполученні?
– У якому числі вживаються прикметники?
– Визначте число: дужі хлопці, молода дівчина.
– Які закінчення мають прикметники у називному відмінку однини і множини?
– Як розрізнити форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини?
– Отже, прикметник – це…
2. Робота над прислів’ями
– Властивість
Від теплого слова і лід розмерзає.
Гостре словечко коле сердечко.
Від солодких слів буває гірко.
Вода все сполоще, а злого слова – ні.
3. Словникова робота
Гра “Така цікава літера”
Школярі пригадують і записують якомога більше слів, до складу яких входять дві однакові букви.
Зразок:
Щогодини, щотижня.
Шеренга, посередині.
Держава, фанера тощо.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про прикметник.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І КОНТРОЛЬ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– До словосполучень доберіть синоніми з префіксом без-. З одним зі словосполучень складіть і запишіть речення.
Ясне небо – (безхмарне небо).
Жорстокий учинок –
Вічна пам’ять
Правильна відповідь –
– Поясніть значення фразеологізмів.
Пійматися на гайок – (занадто довірливо до чогось поставитися).
Сім п’ятниць на тиждень — (про тих, хто легко змінює своє рішення).
2. Робота в групах
– Удоскональте текст, щоб зрозуміло було про яку пору року йдеться. Визначте рід, число, відмінок прикметників.
Одного ______ ранку Івась пішов на прогулянку. Світило ______ сонце. Стиха шуміли ______ дерева. Верба схилила свої ______ коси до ______ води.
3. Розподільне списування
– Випишіть спочатку підряд у колонку ті словосполучення, де в закінченнях прикметників потрібно вставити букву і, а потім – букву и.
Мудр..й людині, .учнівських зошитів, вчорашн..х уроків, у чітк..й послідовності, широким полем, сталев..ми плугами, у гаряч..й час, струнк..й тополі, у Львівськ..й області, осінн..й день, айвов..й сік, у строкат,.х лісах, у в’язк,.й багнюці, з весел..м настроєм.
Ключ. У прикметниках підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте відому пораду Т. Г. Шевченка. (Учіться, читайте…)
4. Фізкультхвилинка
5. Тестування
1 варіант
1. Познач правильне твердження.
У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:
А) – а, – я;
Б) – ий, – ій;
В) – е, – є.
2. Як утворився прикметник прохолодний?
А) За допомогою суфікса;
Б) за допомогою префікса;
В) за допомогою префікса та суфікса.
3. Запиши прикметник літній у давальному відмінку.
4. Визнач відмінок прикметника у поданому реченні.
Навесні вбирається калина в смарагдове намисто.
5. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?
6. Запиши 3 словосполучення, у яких прикметники вжито у переносному значенні.
7. Склади і запиши речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р. в. однини.
8. Добери прикметники до іменника кошеня.
9. Подані словосполучення заміни за зразком і запиши.
Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.
Пісня солов’я –
Хліб із жита –
Кора дуба –
Плаття із шовку –
10. Запиши словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визнач число, рід і відмінок прикметників.
У (синій) небі. (Осінній) ранку.
У (порожній) коридорі. (Художній) фільму.
11. Від іменників утвори прикметники з суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-. Склади словосполучення.
Зразок. Україна – українське село.
Київ, Тернопіль, козак.
12. Спиши, розкриваючи дужки. Визнач відмінки прикметника. До прикметників першого речення добери і запиши слова-антоніми.
На (вечірній) небі з’явилися перші зірочки.
Серед (пшеничний) колосків червоніли маки.
2 варіант
1. Як утворився прикметник красивий?
А) за допомогою префікса;
Б) суфікса;
В) префікса та суфікса.
2. Підкресли “зайве” слово. Запиши з ним словосполучення.
Прегарний, прекрасний, чудовий, красивий, делікатний.
3. Познач суфікс, за допомогою якого можна утворити прикметники від поданих іменників: село, Суми, гора, Буковина,
А) – ськ–,
Б) – зьк-;
В) – цьк-.
4. Познач прикметник, у якому перед закінченням у Р. в. пишеться знак м’якшення.
А) Чесний;
Б) мііща;
В) синє.
5. Склади і запиши речення, у якому прикметник молодша стоїть у давальному відмінку однини.
6. Познач правильне твердження.
Кольоровий сон, залізна воля, золоте серце, солодкі мрії, холодний погляд.
А) Подані прикметники вжиті у прямому значенні;
Б) перші три прикметники вжиті у переносному значенні;
В) усі прикметники вжиті у переносному значенні.
7. Визнач відмінок прикметника у поданому реченні.
У синій глибині віддзеркалює віття сокорини.
8. Добери прикметники до іменника яблуко.
9. Подані словосполучення заміни за зразком і запиши.
Зразок. Галявина в лісі – лісова галявина.
Зарості очерету –
Шафа для книг –
Поля пшениці –
Книга із бібліотеки –
10. Запиши словосполучення, поставивши прикметники у відповідних відмінках. Визнач число, рід і відмінок прикметників.
У (домашній) завданні. (Літній) вечора.
В (останній) ряді. (Ранній) осінню.
11. Від іменників утвори прикметники з суфіксами – ськ% – зьк-, – цьк-. Склади словосполучення.
Зразок. Україна – українське село.
Львів, чумак, Полісся.
12. Спиши, розкриваючи дужки. Визнач відмінки прикметника. До прикметників другого речення добери і запиши слова-антоніми.
(Рання) росою вмиваються птахи.
Діти раділи (тепла) (літня) сонечку.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що сьогодні на уроці для вас здалося складним?
– Як ви будете використовувати те, що вивчили?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ