Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі

ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ

УРОК № 27

Тема. Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі

Мета: поглибити знання учнів про тверді й м’які приголосні, формувати навички правильної вимови твердих та м’яких приголосних, розвивати фонематичний слух, культуру усного й писемного мовлення; виховувати в учнів повагу до старших.

Обладнання: підручник, текст диктанту.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Бесіда з учнями.

Що вивчає фонетика?

– Які правила вивчає орфоепія?

– Що вивчає графіка?

– Які правила вивчає орфографія?

– Як утворюються звуки людського мовлення?

– У чому полягає відмінність між голосними та приголосними звуками?

– Чи впливає зміна звуку на значення слова?

2) Перевірка домашньої вправи.

2. Гра “Склади слово”.

Завдання: з поданих звуків утворити слова. З трьома із них скласти речення. Підкреслити приголосні звуки.

[р], [г], [о], [б], [и], [к] (горбик.)

[к], [і], [р], [г], [а] (гірка.)

[к], [і], [с] (сік.)

[ч], [е], [х], [о], [ш] (хочеш.)

[л], [е], [а], [с] (села.)

II.

ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Проблемне завдання.

Запитання: якими звуками розрізняються слова у кожній парі? Якими буквами на письмі позначається м’якість приголосних звуків? (Учні з допомогою вчителя роблять висновок.)

Лук – люк, рад – ряд, ліс – лис, тин – тінь.

2. Робота за підручником.

1) Вправа 220.

2) Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 99-100.

3) Робота з таблицею, вправа 222, с. 100.

3. Робота біля дошки.

Завдання I: записати слова, однією рискою підкреслити тверді приголосні, двома – м’які.

Тінь, осінь, день, синє, рясний, сяйво, діти.

Завдання II: записати фонетичною транскрипцією слова осінь, день, синє, діти.

Завдання III (для сильних учнів): скласти із цими словами невеличкий зв’язний текст, для слабо підготовлених – речення.

4. Робота за підручником.

Вправа 224.

5. Диктант-переклад.

Завдання: перекласти слова українською мовою, підкреслити ті з них, у яких всі приголосні тверді.

Дробь, верфь, кровь, насипь, семь, голубь, любовь, восемь, степь.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Попереджувальний диктант.

Завдання: визначити тверді і м’які, дзвінкі і глухі приголосні.

Дрібні осінні дощики зовсім не схожі на літні грози. Вони йдуть безперестанку. Земля вже не просихає скоро. Вітер дме постійно, далеко розносить стигле насіння дерев і трав.

(К. Ушинський.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 25, вправа 225.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі - Плани-конспекти уроків по українській мові


Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі