ТЕМА 1. НЕМЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ
УРОК 11. ВЛАСТИВОСТІ СУЛЬФАТНОЇ ТА НІТРАТНОЇ КИСЛОТ, СУЛЬФАТІВ I НІТРАТ ІВ
Цілі: закріпити знання про сульфатну й нітратну кислоти, сульфати й нітрати, їх властивості; формувати вміння складати формули сполук і хімічні рівняння, що характеризують їх властивості.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: закріплення (розвивальне диференційоване навчання).
Форми роботи: робота в групах, лабораторний дослід, самостійна робота (диференційована),
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
Прийом “Вірю – не вірю”
1. Чадний газ має формулу CO.
2. Нітроген(І) оксид належить до несолетворних оксидів.
3. Гідратом карбон(ІV) оксиду є карбонатна кислота.
4. Сульфатна кислота є слабкою кислотою.
5. Нітратна кислота не може взаємодіяти з металами.
6. До змішаних добрив належать амофос і амофоска.
7. Під час приготування розчину сульфатної кислоти воду додають у кислоту.
8. Сульфатна кислота може взаємодіяти з металами, основними
9. Нітрати є отруйними речовинами.
10. Нітрати здатні розкладатися під час нагрівання.
Перевірка роботи (прийом “Взаємоперевірка”).
III. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
IV. Розв’язування вправ
Робота в гетерогенних групах
Завдання проектуються на екран.
1. Лабораторний дослід. Виявлення сульфат-іонів у розчині
(Можна використати ЕЗНП “Віртуальна хімічна лабораторія”.)
2. Дописати рівняння реакцій:
3. Дописати рівняння реакцій і зрівняти методом електронного балансу:
А) Cu + H2SO4 (конц.) SO2 +…
Б) Mg + HNO3 (розб.) N2 +…
4. Здійснити перетворення:
5. У розчин нітратної кислоти об’ємом 50 мл (р = 1,391 г/мл) з масовою часткою кислоти 65 % занурили шматочок міді. Який об’єм нітроген(ІV) оксиду виділиться внаслідок реакції?
V. Самостійна робота
Здійснити перетворення.
І варіант
ІI варіант
I-II рівні (до 6 балів) – три рівняння.
III рівень (до 9 балів) – чотири рівняння, рівняння № 4 зрівняти методом електронного балансу.
IV рівень (до 12 балів) – п’ять рівнянь, рівняння № 5 зрівняти методом електронного балансу.
VI. Домашнє завдання