ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я
Тема 9 КОНФЛІКТИ І ЗДОРОВ’Я
Урок 27 Вплив стосунків людей на їхнє здоров’я. Конфлікти
На цьому уроці ви дізнаєтесь:
– про причини конфліктів;
– про вплив конфліктів на здоров’я людини.
Пригадайте
Що таке позитивне та негативне спілкування?
Протягом життя людина переживає тривоги й радощі, розпачі й насолоди, кохання та ненависть. Усі ці емоції та почуття властиві дитині, підлітку, молодій, зрілій та літній людині. Однак якщо дорослі у своїх вчинках здебільшого
Що таке конфлікт
Конфлікт – це сутичка, розбіжність у поглядах, суперечка.
Хто з вас не мав претензій до інших людей? Чи потрібно відстоювати свою думку тоді, коли вона не збігається з думкою батьків, інших дорослих, учителя, друга? Звичайно, треба. Однак робити це слід спокійно, ввічливо, тактовно і доброзичливо, тобто без нервового напруження.
Запам’ятайте
Загальне прагнення підтримувати
Для того щоб розпочався конфлікт, достатньо дрібниці – невдало сказаного слова або невдалої дії. Буває, що виниклий конфлікт триває роками, навіть тоді, коли причина його виникнення вже здається неістотною. І хоча учасники конфлікту це розуміють, але їм не вистачає мудрості помиритися.
Конфлікти виникають у будь-якій сім’ї, однак частіше вони трапляються в сім’ях, де немає взаєморозуміння. Підлітки в таких сім’ях зазвичай замикаються в собі. Причини непорозумінь, на їхню думку, бувають, наприклад, такі: “Батьки ставляться до мене, як до дитини, вони не бачать, що я вже дорослий!”, “Батьки завжди ставлять мені за приклад старшу сестру і кажуть, що я ніколи не буду такою, як вона”, “Я нікому не потрібна – мама навіть не поцікавилася, як я виступила на змаганнях”.
Поміркуйте
Чи можна уникнути конфлікту в згаданих ситуаціях? Чи дійсно батьки не розуміють підлітків? Чи повинен підліток зрозуміти батьків?
Про конфлікт не можна сказати, хороший він чи поганий. Саме виникнення конфліктів свідчить про те, що у вас або у вашому оточенні в сім’ї, школі, у дворі, спортивній секції виникла розбіжність у поглядах на певні проблеми. Для розв’язання конфлікту потрібно не замовчувати цю розбіжність, а оголосити та узгодити.
Які бувають конфлікти
Конфлікти поділяють на конструктивні (творчі), коли учасники конфлікту не ображають один одного, використовують розумні аргументи, не розривають ділових стосунків. Однак бувають і неконструктивні (руйнівні) конфлікти, коли одна зі сторін принижує іншу та вдається до засуджуваних методів боротьби.
Існує також конфлікт поглядів – його учасники мають різні цілі діяльності, неоднаково сприймають дійсність; конфлікт бажань – зіткнення різних бажань, потреб у свідомості однієї людини; конфлікт норм поведінки – зіткнення цінностей норм поведінки, життєвого досвіду в процесі спілкування.
Поміркуйте
Як толерантне ставлення до чужих поглядів і переконань може запобігти конфліктам?
Роздивіться малюнок 70. Які види конфліктів зображені на ньому?
ЯК БУТИ
Намагайтеся уникати конфліктів, адже вони негативно впливають на здоров’я людини. Так, унаслідок перенапруження нервової системи (а вона керує всіма функціями організму) можуть виникнути розлади в роботі інших систем і органів.
Наприклад, у людини під час конфлікту підвищується тиск, прискорюється частота пульсу, погіршується робота серця, а це позначається на діяльності травної, дихальної та інших систем.
Доведіть, що ви знаєте
1. Як виникає конфлікт?
2. Як, на вашу думку, можна уникнути конфлікту?
3. Чи впливає на здоров’я людини будь-яка конфліктна ситуація?
Домашнє завдання
Визначте за допомогою запропонованого тесту, чи властиве вам почуття гумору.
На запитання тесту відповідайте лише “так” або “ні”.
1. Коли вам наполегливо пропонують помінятися книжками, а ви не бажаєте образити людину відмовою, чи вдається вам знайти підставу, щоб не віддавати свою книжку?
2. Чи соромитеся ви виступати перед публікою на сцені?
3. Чи ніяковієте, коли вас сварять?
4. Коли ви дивитеся по телевізору вікторину, чи відповідаєте правильно на всі її запитання?
Мал. 70
5. Чи пояснюєте ви, як діє той чи інший механізм, навіть якщо самі цього добре не знаєте?
6. Чи дратуєтеся ви, коли не можете відповісти кривднику?
7. Чи потрібна вам енциклопедія, щоб відповісти на важке запитання?
8. Чи вважаєте ви, що краще відповісти на будь-які дії щодо вас, ніж промовчати?
9. Чи помічаєте ви, коли вам неправильно дали здачу в магазині, та чи починаєте ви обурюватись із цього приводу, навіть якщо переконані, що вас обрахували випадково?
10. Підготувавши доповідь, ви промовляєте її усно чи читаєте з папірця?
11. Чи добре ви граєте у шахи?
12. Чи завжди останнє слово за вами?
Ключ до тесту. Одне очко зарахуйте за відповіді “так” на запитання 1, 4, 5, 8, 9, 10, 12 та за відповіді “ні” на запитання 2, 3, 6, 7, 11.
Понад 8 очок. Що ж, сміливості вам не позичати. Ви швидко відповідаєте, не мовчите в жодній ситуації. Однак чи не дуже ви самовпевнені?
4-8 очок. Ви не любите верзти дурниць, завжди впевнені у собі й у тому, що говорите. Це ознака розуму та обережності, і вас можна привітати з цими якостями.
Менше ніж 4 очки. Ви, мабуть, сором’язливі та невпевнені у собі. Але це минеться з часом і досвідом.
Пропонуємо виконати вправу для зняття емоційного напруження.
Методика “стирання” негативної інформації з пам’яті
Сядьте й розслабтеся. Заплющіть очі. Уявіть перед собою чистий аркуш паперу, олівці, гумку. Намалюйте на аркуші негативну ситуацію, яку треба забути. Це може бути реальна картинка, образ, символ тощо. Подумки візьміть гумку і послідовно “витирайте” з аркуша паперу цю негативну ситуацію доти, доки з аркуша не зникне картинка. Відкрийте очі й уявіть той самий аркуш паперу. Якщо картинка не зникла, знову “візьміть гумку” і “витирайте” її до повного зникнення. Через якийсь час вправу можна повторити.