Взаємодія генів

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

ГЕНЕТИКА ТА СЕЛЕКЦІЯ

Взаємодія генів

Відношення між генами й ознаками досить складне. В організмі не завжди один ген визначає тільки одну ознаку, і навпаки, одна ознака не завжди визначається тільки одним геном. Часто один ген може сприяти прояву декількох ознак відразу, і навпаки.

Множинна дія генів (плейотропія) – явище впливу одного гена на формування декількох ознак. Дія гена відбувається за схемою:

 Взаємодія генів

Наприклад, у людини ген, що визначає

рудий колір волосся, зумовлює світлішу шкіру і наявність ластовиння.

Іноді гени, що визначають морфологічні ознаки, впливають на фізіологічні функції, знижуючи життєздатність і плодючість, або виявляються летальними. Так, ген, що зумовлює блакитне забарвлення у норки, знижує її плодючість. Домінантний ген сірого забарвлення в каракулевих овець у гомозиготному стані летальний, оскільки в таких ягнят недорозвинений шлунок і вони гинуть, коли переходять на живлення травою.

Комплементарна взаємодія генів. На розвиток однієї ознаки можуть впливати декілька генів. Взаємодія декількох неалельних

генів, що призводить до розвитку однієї ознаки, називається комплементарною. Наприклад, у курей є чотири форми гребеня, прояв однієї з них пов’язаний із взаємодією двох пар неалельних генів. Розоподібний гребінь зумовлений дією домінантного гена одного алеля, горіхоподібний – домінантного гена іншого алеля. У гібридів за наявності двох домінантних неалельних генів утворюється горіхоподібний гребінь, а за відсутності всіх домінантних генів, тобто в рецесивної гомозиготи за двома неалельними генами, утворюється простий гребінь.

Дія одного гена може пригнічувати дію іншого гена. Якщо ген-супресор (переважний) домінантний, явище називають епістазом, якщо рецесивний – кріптомерією.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Взаємодія генів - Довідник з біології


Взаємодія генів