Сад і город (енциклопедія)
ЯК САДЖАТИ ДЕРЕВА
Саджанці висаджують восени або навесні, найкраще навесні. Але в будь-якому разі ділянку під саджанці готують з осені. Підготовка починається з огляду й відбраковування саджанців.
Саджанці завжди заготовлюють восени. Для дерев насіннячкових порід беруть однолітні або дволітні саджанці, для кісточкових – однолітні. Відбирати потрібно саджанці повністю сформовані, у яких рівний здоровий стовбур, гладка кора, товщина стовбура вище місця щеплення не менше 2 см. Вічні гілки в кількості
Незалежно від того, восени чи навесні висаджують дерева, з осені вирівнюють ділянку, перекопують на штик лопати, збирають кореневища бур’янів. Потім вносять під повторне перекопування органічні добрива з розрахунку 500 кг гною на 100 м2. Можна використовувати торфогнойовий компост, торф у суміші із суперфосфатом і хлористим калієм. На 1000 кг торфу беруть 10 кг суперфосфату та 4 кг хлористого калію. Потім загортають добрива в грунт на глибину 25-30 см.
Кислі грунти вапнують, уносячи з осені разом із гноєм доломітове борошно, вапно, мергель.
Потім готують посадкові місця. Якщо ділянка знаходиться в місці з доброю циркуляцією води, під саджанці копають посадкові ями. Якщо грунт перезволожений, з високим рівнем грунтових вод, саджанці висаджують на пагорби. Посадкові ями готують з осені. Якщо передбачається осіння посадка саджанців, то ями готують за 1-1,5 місяця до цього. Ширина посадкової ями має бути 1 м для яблуні та груші, 80 см – для вишні й сливи. Глибина посадкових ям для всіх плодових дерев – не менше 60 см. При викопуванні ями окремо складають грунт із верхнього родючого шару. Він потім має бути використаний для засипання коріння, щоб разом з добривами забезпечити дерево достатнім запасом поживних речовин для нормального росту й розвитку. Стінки ями мають бути рівними, стрімкими, а дно ями перекопують на глибину 20-25 см.
Викопану яму до висаджування на 2/3 заповнюють поживною сумішшю з родючого шару грунту, перегною або компосту, суперфосфату, торфу, деревного попелу. На 1 саджанець яблуні чи груші вносять 2-3 відра перегною, 1 кг суперфосфату, 1 кг деревного попелу. Під саджанці не можна вносити свіжий гній, тому що він викликає сильний опік коріння. На 1 саджанець вишні та сливи вносять 1-2 відра перегною, 300 г суперфосфату, 300-400 г деревного попелу.
Щоб підвищити затримку вологи в піщаному грунті, на дно ями викладають суміш суглинного грунту з перегноєм шаром у 10 см.
Якщо ділянка розташована на перезволоженому грунті, то дерева висаджують не в ями, а на пагорби. Попередньо проводять дренаж ділянки, потім розмічають місця під саджанці завширшки 80-100 см. На кожну призначену під саджанець ділянку вносять добрива, перекопують землю, а потім підготовлену поживну суміш перекидають до центру ділянки, щоб утворився горбок заввишки 80-100 см. Потім із цього горбка формують рівну площадку заввишки 40-50 см і завширшки відповідно до породи дерева. Потрібно стежити за тим, щоб розміри посадкового горбка відповідали нормам розміщення плодових дерев у саду. У зв’язку з тим, що в міру росту дерева росте також його коренева система, слід щорічно підсипати землю на пагорби, щоб максимальна їхня ширина становила 3-4 м.
У підготовлені ями потрібно в центр забити кілочки заввишки 160-170 см. Не можна використовувати неочищені від кори гілки. Потім саджанець установлюють із північного боку кілочка на підсипану горбком поживну суміш. Коріння акуратно розправляють, а потім засипають дерево до рівня кореневої шийки родючою землею. Слід стежити, щоб добре були заповнені всі проміжки між корінцями. Потім землю притоптують, дерево поливають, виливаючи під кожне 1-2 відра води. За день саджанці перевіряють. Якщо грунт просів, підсипають нової землі. Саджанці потрібно регулярно поливати, якщо погода суха, грунт навколо стовбура на 50 см мульчують торфом, перегноєм, тирсою, викладаючи шар 10 см.