І семестр
ТЕМА “ЇЖА. ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ. ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ”
УРОК 21
Тема. Їжа, яку ми вживаємо. Яка вона?
Мета:
– вдосконалювати навички писемного та усного мовлення з уживанням лексико-граматичних структур Present і Past Simple Active;
– формувати навички вживання граматичних структур з визначеннями якостей харчових продуктів;
– виховувати увагу, уміння чітко виконувати інструкції вчителя;
– розвивати спостережливість, мовну здогадку, елементи аналізу та самоаналізу.
ХІД УРОКУ
I. Організація
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
А) Перевірка домашнього завдання. Рецепти улюблених страв
B) Впр. 1, с. 38 – read and guess the meanings of adjectives in bold type.
Lemons are sour.
Pepper is bitter.
Ketchup is spicy.
Sea water is s>
Sugar is sweet.
C) Bпp. 2, c. 38 – read the definitions and match them with the words that describe textures of different foods.
Cooked with too much oil – greasy
Firm, making a sharp sound when you bite – crispy
Needs to be chewed a lot – chewy
Pleasantly hard and dry, firm and fresh – crunchy
Thick and smooth like cream – creamy
D) Bпp. 2 (b, c), c. 39 – match the pictures with the words denoting texture.
Look through the menu. Say which of the food are
E) Bпp. 3, c. 39-40 – read the story and answer the questions.
Do you think this story is true?
What is the texture of his foods?
What do you think the taste of metal, glass, tablecloth is?
Why did the man become the world’s greatest omnivore?
What else would you eat if you were Mangetout?
What is your idea of his becoming an omnivore?
How did Michael Lotito start his strange diet?
F) Learn some expressions to be used in the dialogues of your own.
He enjoys having big (square, substantial) meals.
I am fond of Chinese national cuisine.
The British are particular about the meal time.
Let’s take soup to start with.
Help yourself to this pudding, please.
This herring is too s>
The meat is overdone (underdone).
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Виконати впр. 4, с. 40.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.