Урок 76
Тема. Займенник як частина мови, його основні ознаки. Особові займенники
Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови.
Обладнання: таблиця “Особи займенників”.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація
– Прочитайте вірш з дошки.
Ми посіяли горох
Із матусенькою вдвох.
Ми посіяли горох.
А минуло кілька днів –
Він зійшов, зазеленів.
Буду їсти залюбки
Я з горохом пиріжки.
– Скільки речень у вірші?
– Знайдіть граматичну основу кожного речення.
– Що помітили цікавого? (Підмети – слова ми, він, я.)
– До якої частини мови можна віднести ці слова?
– Чи всі думають, що це – іменники?
– А в кого інша думка? Поділиться нею.
III. Оголошення теми і мети уроку
– Спрогнозуйте тему нашого уроку.
–
– Хто може пояснити, як утворилося слово займенник?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота із правилом на с. 19.
– Прочитайте правило.
– Що ви дізналися про займенник?
– Якщо займенник замінює іменник, прикметник та числівник, то якими граматичними категоріями він може характеризуватися? (Відповіді дітей вчитель фіксує на дошці.)
– Кожна група проведе дослідницьку роботу із займенниками і дасть відповідь на поставлене питання. (Вчитель видає групам завдання на картках.)
1 група. Кого в діалозі можуть позначати займенники?
Я –
Ти –
Він, вона, воно –
2 група. Чи мають займенники категорію числа? Розподіліть займенники у дві групи: я, ми, ти, ви, він, вона, вони, воно.
Однина Множина
3 група. Чи можна визначити у займенника рід?
Я, ми, він, вона, ти, воно, ви, вони.
4 група. Чи змінюються займенники за відмінками? Провідміняйте займенники.
Н. в. Я Вони
Р. в.
Д. в.
З. в.
О. в.
М. в.
5 група. Яка роль займенників у реченні? Знайдіть займенники, визначте їх роль у реченні.
У нього були великі сині очі.
Я попросив товариша принести мою книгу.
3. Обговорення результатів досліджень (з використанням таблиці “Особові займенники”). Результати оформити у вигляді опорної таблиці-пам’ятки.
Займенник Хто? який? скільки? Вказує предмет, ознаку, кількість, але не називає. Має особи: 1 особа – хто говорить – я, ми; 2 особа – з ким говорять – ти, ви; 3 особа – не бере участь у розмові – він, вона, воно, вони. Змінюється за числами і відмінками. Має рід (в однині 3-ї особи): Він – чоловічий рід; Вона – жіночий рід; Воно – середній рід. В реченні – підмет або другорядний член |
V. Закріплення та систематизація знань
1. Вибіркова робота за варіантами (вправа 30)
I варіант – виписати займенники з першого речення.
II варіант – виписати займенник з 2, 3, 4 речення.
III варіант – виписати займенник з 5, 6, 7 речення.
2. Робота в парах (за вправою 38)
Перевірка – фронтально.
3. Розвиток зв’язного мовлення. Самостійна усна робота за вправою 31
– Виберіть і прочитайте тільки ті речення, в яких виправлені недоліки. Поясніть.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Розкажіть, з чим сьогодні познайомились.
– А що навчились робити?
– У вправі 39 прочитайте той рядок, де є тільки особові займенники.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 19; вправа 29 (усно); вправа 40 (письмово).