Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати відмінок прикметників за закінченням і формою іменника; розвивати аналітичні вміння; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сіроокі дівчатка,
Ясноокі хлоп’ята,
Заспокойтеся, сядьте,
Час вже починати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Зз Рр Пп зв ри пт
Звірі – в хащах лісових,
Риби – в водах річкових,
Птиці поміж віток
Учать своїх діток.
– Що цікавого ви дізналися з вірша?
– Де вчаться
– Знайдіть у тексті прикметники і доберіть до них спільнокореневі слова. (Лісових, ліс, лісник; річкових, річка, річечка)
2. Робота над прислів’ями
Відновіть прислів’я і запишіть їх.
– Підкресліть прикметники, визначте їх відмінок і закінчення.
В глибокій воді | Вода не тече. |
Під лежачий камінь | Велика риба водиться. |
3 малого пагінця | Гарну людину шанують |
Гарного коня хвалять, | Виростає велике дерево. |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа “Розкрий дужки”
– Запишіть речення, замінивши називний відмінок прикметників орудним.
– Визначте рід прикметників.
(Вузька) стежкою ми дійшли до річки. З (веселий) сміхом та (бадьора) піснею дівчата поверталися з поля додому. Ми напоїли коней (чиста, свіжа) водою. З садка повіяло (осіння) вологість.
2. Робота над текстом
– Прочитайте виразно текст.
– Який це текст?
– Яка його мета?
У парках та скверах, неначе свічки, стоять красуні канни. їхні квітки, червоні, жовті, аж горять. Завезли їх колись у Європу з далекої Індії. На батьківщині вони за добу оповіщають навіть про маленький дощик. А в нас лише за шість годин. На кінчиках листя у них з’являються прозорі краплинки.
– Випишіть сполучення іменника з прикметником.
– Визначте їх число, відмінок та рід, де це можливо.
– До слова прозорі доберіть синонім.
– До слова маленький доберіть антонім.
3. Фізкультхвилинка
4. Розвиток мовлення. Робота в групах
– Складіть з поданими словами оповідання та запишіть його.
ПРИЛІТ ПТАХІВ ВЕСНОЮ
Сувора зима, яскраве сонце, ласкава весна, старе гніздо, дзвінкий спів, веселе щебетання.
5. Перевірка складених текстів
6. Самостійна робота
– За зразком і схемою складіть і запишіть речення.
Зразок. На яблунях висіли пахучі, рум’яні яблука.
1-й ряд
2-й ряд
3-й ряд
– Підкресліть однорідні члени речення, визначте їх відмінок.
7. Поетична хвилинка
– Замість питань вставте прикметники, щоб вийшла загадка про калину.
– Запишіть. Визначте відмінок прикметників.
За хатою у садочку,
(у якому?) віночку
Та (в яких?) намистах
Стоїть пава молода.
Навесні зацвітає (яким?) цвітом,
Восени пишається (яким?) плодом.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили на уроці?
– Які види робіт найбільше сподобались? Чому?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ