ЗНАЧЕННЯ ГОЛОНАСІННИХ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН

Тема 3. ВІДДІЛ ГОЛОНАСІННІ

§ 37. ЗНАЧЕННЯ ГОЛОНАСІННИХ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Незважаючи на малу чисельність видів, голонасінні, особливо хвойні, відіграють значну роль у ландшафтоутворенні нашої планети. Хвойні рослини – у зонах помірного клімату Європи та Північної Америки – утворюють величезні площі лісів (тайгу), вони збагачують повітря киснем, а також створюють величезну масу органічної речовини.

Голонасінні – основне джерело деревини, яка є не лише паливом, а й сировиною для багатьох

галузей промисловості (меблевої, целюлозно-паперової, лакофарбової тощо). З деревини хвойних виготовляють папір високої якості. Хвойні ліси дають живицю, з якої одержують скипидар, смоли, бальзами, ацетон, гліцерин, спирт, целофан, пластмаси, камфору, тканини та багато інших корисних для людини продуктів.

Деревину використовують у будівництві, суднобудуванні, для виготовлення шпал, паль, кріпильних матеріалів для шахт. Особливо цінним матеріалом для виготовлення музичних інструментів є деревина ялини, тому це дерево називають музичним деревом.

Слід відзначити роль голонасінних і у медицині.

Хвоя деяких із них багата на вітаміни, особливо вітамін С. Насіння сосни, кедра, ялиці містить велику кількість олії, що використовується для лікування різноманітних хвороб. Крім того, хвойні виділяють особливі речовини – фітонциди, що згубно діють на мікроорганізми.

Повітря у хвойних лісах чисте і цілюще. У них розміщують санаторії, будинки відпочинку, дитячі табори. Застосування у медицині мають й інші рослини відділу Голонасінні. З гінкго дволопатевого виготовляють цінні ліки для покращення діяльності головного мозку, пам’яті. Ефедра двоколоскова – сировина для виробництва ефедрину.

Насадження сосни звичайної використовують для закріплення грунтів. Велике значення мають голонасінні як декоративні культури, що прикрашають громадські місця. Є серед них і кімнатні рослини.

Таке широке застосування хвойних рослин призвело до їх масового вирубування, тому важливим є лісовідновлення. Особливого значення набуває охорона хвойних рослин перед Новим роком. Величезна кількість сосон, ялин, ялиць знищується для того, щоб прикрасити оселі на декілька днів.

Голонасінні рослини – одні з основних ландшафто-утворюючих рослин зони помірного клімату. Вони мають величезну роль у природі, виробляючи значну кількість органічної речовини і збагачуючи атмосферу киснем. Голонасінні, зокрема хвойні, широко використовуються людиною в різних галузях виробництва.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЗНАЧЕННЯ ГОЛОНАСІННИХ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ - Біологія


ЗНАЧЕННЯ ГОЛОНАСІННИХ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ