Урок 14
Тема. Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями
Мета: збагатити словниковий запас учнів словами ввічливості та формами ввічливого звертання; учити використовувати їх у власному мовленні; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе та шанобливе ставлення до оточуючих.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 65)
Перевірка – індивідуальне
Додаткові питання
– Які види мовлення ви знаєте?
– Які види діяльності належать до усного мовлення? А до писемного?
– Назвіть правила культури мовлення.
– А чому їх необхідно дотримуватися?
2. Хвилинка чистопису
Сп бі би спасибі
Перевірка – взаємоперевірка за зразком на с. 33.
– Що ви можете розповісти про слово спасибі?
– А які ще слова ввічливості ви знаєте?
– Для чого потрібні слова ввічливості у мовленні?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ознайомимось зі звертанням, будемо вчитися будувати діалоги, вживати у
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективне виконання вправи 66
Завдання 1, 2 опрацювати колективно, звернути увагу на інтонування речень.
Завдання 3, 4 опрацювати самостійно після обговорення. Перевірка – фронтальне опитування.
– До кого звертаються у вірші?
– А як ви це зрозуміли?
– Слова зайчику, зайчику є звертанням. Зверніть увагу, як виділяються звертання на письмі.
– А як ви використовуєте звертання?
– Усно складіть речення зі звертанням до свого товариша.
2. Робота з підручником (вправа 67)
Завдання 1, 2, 5 виконати усно.
Завдання 3, 4 виконати колективно коментовано.
– Назвіть слова, які є звертаннями у цій казці.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розвиток діалогічного мовлення (вправа 68)
– Які слова ввічливості використані в діалозі?
– А що таке діалог?
– Діалог – це розмова двох або декількох осіб. Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі.
– Як виділяються слова співрозмовників?
– Виберіть тільки слова Юрка.
– А чого не вистачає цьому діалогу? (Слів вітання на початку розмови)
– З яких слів потрібно було її розпочати? Введіть їх у діалог.
– Прочитайте парою виправлений діалог.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Удома ви продовжите подорож зоопарком за допомогою вправи 70. Прочитайте завдання до вправи.
– Як ви опишете слона? На що звернете увагу?
– З якого слова почнете записувати слова в алфавітному порядку? Чому?
3. Робота в парах (вправа 69)
За бажанням декілька пар можуть отримати складені діалоги.
– Чи дотримувались наші товариші правил складання діалогу?
– Які слова ввічливості вони використали?
– А які звертання ви почули?
VI. Підсумок уроку
– Розкажіть, що ви навчилися робити на уроці.
– З якими правилами культури мовлення ми сьогодні ознайомились?
– А як оформлюють діалог на письмі?
– Що таке звертання? Складіть із ним речення.
VII. Домашнє завдання
Вправа 70.