Урок 111
Тема. Звуко-буквений аналіз слів із подовженими приголосними звуками. Складання розповіді за малюнком і запитаннями
Мета: вчити аналізувати звуко-буквений склад слів із подовженими приголосними звуками; закріплювати вміння правопису слів з м’якими подовженими приголосними; формувати вміння складати усні чи письмові розповіді за малюнками і запитаннями чи без них; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати патріотичні почуття, гордість за ветеранів Великої Вітчизняної війни, шанобливе ставлення до них.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 255)
– Прочитайте списані речення. Які вони за інтонацією та метою висловлювання?
– Зачитайте виписані в алфавітному порядку слова з подовженим приголосним звуком.
– Як позначаються на письмі подовжені приголосні звуки?
– Як треба переносити слова з подвоєними буквами?
2. Хвилинка чистопису
Шк ол вч Школярі
– Доберіть і запишіть слова з подовженими
– Складіть звукові моделі цих слів.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми вчитимемося аналізувати звуко-буквений склад слів із подовженими приголосними звуками, писати слова з подвоєними буквами. Також складатимемо розповіді: письмову – за малюнком і запитаннями, усну – лише за малюнком.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 256)
– Прочитайте і спишіть слова.
– Зробіть усний звуко-буквений аналіз за поданим у таблиці зразком.
2. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 259)
– Прочитайте текст і доберіть до нього заголовок.
– Випишіть спочатку слова з подвоєними буквами чч, потім – тт, сс, нн.
3. Фізкультхвилинка
4. Складання розповіді за малюнком і запитаннями (вправа 257)
– Розгляньте малюнок.
– Дайте відповіді на запитання, користуючись словами для довідки.
1) Де працюють школярі?
2) Що роблять старші діти? Хто їм допомагає?
3) Що роблять дівчатка, а що – хлопчики?
– Доберіть заголовок і запишіть розповідь.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда (вправа 260)
– Розкажіть, що ви знаєте про війну нашого народу й народів інших країн з фашистськими загарбниками. Звідки ви про це довідалися?
Щоб діти краще усвідомили інформацію про дні війни і перемогу в ній, учитель свою розповідь ілюструє фотографіями та малюнками з книжкових видань.
2. Складання усної розповіді за малюнком (вправа 261)
3. Робота з віршем (вправа 262)
– Підготуйтесь і виразно прочитайте вірш.
– Як ви розумієте вислів невмирущому герою?
– Спишіть вірш. Поясніть, чому в слові узліссі пишемо подвоєння букв.
– Яким правилом треба користуватися, щоб правильно написати слова верховіть, герою?
– Написання якого слова слід запам’ятати?
– Знайдіть у вірші слова з буквами, що позначають по два звуки. Підкресліть ці букви.
4. Колективна робота (вправа 263)
– Підготуйтеся виразно читати речення.
– Про що в них йдеться? Поясніть уживання знака оклику.
– Виразно прочитайте речення ланцюжком.
– Спишіть два речення (за вибором). Підкресліть службові слова.
VI. Підсумок уроку
– Що навчилися робити на уроці?
– Як позначається на письмі подовжений приголосний звук?
– Як такий звук позначається у звуковій моделі?
– Наведіть приклади слів із подовженими приголосними.
– Про яке свято нашого народу ми сьогодні говорили?
– Коли його відзначають?
– Як треба ставитися до ветеранів і пам’яті загиблих?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 264.