ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 29. ЧИСЛО І ЦИФРА 8. ПОНЯТТЯ “ВОСЬМИЙ”. СКЛАД ЧИСЛА 8. ДОДАВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ЧИСЛОВОГО ПРОМЕНЯ. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 8
Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 8 і цифрою 8, поняттям “восьмий”, складом числа 8; учити писати цифру 8, розв’язувати приклади на додавання за допомогою числового променя; розвивати мислення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела
– Сім пташок зліпив Семенко
І одну – мала Оленка.
Друзі, ви б не полічили,
Скільки діти птиць зробили?
– У садок до годівниці
Прилетіли 3 синиці,
А потім ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці?
– До сірої чаплі на урок
Прилетіло сім сорок.
З них лише три сороки
Приготували уроки.
Скільки ледарів-сорок
Прилетіло на урок?
2. Усна лічба
Учитель демонструє картку із зображенням певної кількості предметів, а діти – цифру, яка позначає цю кількість. (З ягоди, 5 олівців, 4 м’ячі, 6 вишеньок, 1 груша, 2 квітки, 7 кульок)
3. Гра “Ланцюжок”
–
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Вступне слово вчителя
Робота над загадками
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим числом і цифрою. А з яким – спробуйте відгадати.
– Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському.
Голова 3 вісім ніг,
От і весь я – … (восьминіг).
– Вісім ніг, як вісім рук,
Вишиває шовком круг
Цей дідок на диво.
Він легенький, наче пух,
Сплів для себе і для мух. (Павук)
– Яке число звучало у цих загадках?
– З яким новим числом ми ознайомимося сьогодні? (Із числом 8)
2. Робота за підручником (с. 36)
Завдання 1
1) Бесіда за малюнком.
– Скількох звірят зустрів собака? Порахуймо їх. (6)
– Скільки їх стало з собакою?
– Як же їх стільки стало? (До 7 додали 1)
– Отже, щоб одержати число 8, потрібно до 7 додати 1. Число 8, як і всі інші, має свій знак, позначається цифрою 8, “вісімкою”. (Демонстрування цифри).
– Який собака по порядку? (Восьмий)
2) Ознайомлення із друкованою цифрою 8.
Я – цифра вісім: два кільця,
Без початку і кінця.
3) Ознайомлення з рукописною цифрою 8.
А) Пояснення вчителя.
– Цифра 8 складається з верхнього і нижнього малих овалів. Верхній овал трохи менше за нижній. Починають писати її трохи нижче і правіше за середину верхньої сторони. Ведуть лінію праворуч угору, заокруглюють в правому верхньому кутку клітини, потім – справа наліво до середини нижньої сторони клітини, заокруглюють і піднімаються вгору до початкової точки.
Б) Написання цифри в повітрі під рахунок “раз-i, два-і”.
В) Написання цифри в зошиті.
Завдання 2
– Скільки полуничок у кожному кружечку?
– На які два числа можна розкласти число 8?
Завдання 3
– Полічіть за допомогою числового променя. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? потім? Складіть приклад. Яка відповідь прикладу?
– Розгляньте другий числовий промінь. Прочитайте приклад під ним. Від якого числа слід летіти сонечку? На якому числі сісти спочатку? потім? Яка відповідь прикладу?
Завдання 4
– Розгляньте числовий потяг. Яка цифра сіла у вагон, наступний за 7?
– Назвіть “сусідів” числа 5; числа 6; числа 7.
– Яке число наступне за числом 7? Яке передує числу 6? А числу 8?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток до уроку)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Ми рахували?
– Ми писали?
– Яку цифру й число вивчали?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 29
1. Робота із числовим рядом
– Прочитайте числа від 1 до 8; від 8 до 1.
– Назвіть “сусідів” числа 7.
– Яке число передує числу 5?
– Яке число наступне за ним?
2. Логічне завдання
– Намалюйте в зошиті 2 кружечки, 1 квадратик, 1 кружечок.
– Розфарбуйте кружечки так, щоб квадратик був між синім і жовтим кружечками, а жовтий – поруч із зеленим.
3. Гра “Де сховалася цифра 8?”