Розділ 3 ГОСПОДАРСТВО
Тема 6. МЕТАЛУРГІЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
Можливо, ви неодноразово чули про людей, які “варять” метал. Це металурги – люди дуже мужньої професії. З непримітних металевих руд у цехах з високою температурою вони виплавляють чавун і сталь. З руд кольорових металів виробляють різноманітні металеві сплави, а також стратегічні метали – алюміній, титан, магній. Уся ця продукція є результатом діяльності металургійного міжгалузевого комплексу, що посідає центральне місце серед галузей важкої промисловості України.
§18. Чорна металургія
Географічна розминка
Пригадайте з фізичної географії України, де зосереджені родовища руд чорних металів.
Склад галузі та показники виробництва. Чорна металургія – комплексна галузь, що за обсягом виробленої продукції є провідною серед галузей промисловості і посідає перше місце
Зазвичай це металургійні комбінати (мал. 51).
Мал. 50. Галузевий склад чорної металургії
Мал. 51. Металургійний комбінат “Азовсталь”
Мал. 52. Продукція Харцизького трубного заводу
Переробний і ливарний чавун виплавляють у доменних печах з підготовленої шихти – агломерату, коксу, флюсів. У сталеплавильних цехах переробний чавун і брухт переплавляють у сталь. Найпрогресивніші способи виплавки сталі – це електропічний і киснево-конверторний, що вирізняються невеликими затратами палива й енергії.
Прокатна промисловість зі сталевих зливків виробляє сортовий і листовий прокат. Сортовий прокат має різну геометричну форму – квадрат, круг, шестигранник.
З нього виробляють ще й залізничні рейки, швелера, трубні заготовки тощо.
Трубна промисловість має спеціалізовані заводи і цехи з виробництва сталевих і чавунних труб різного діаметра. Наша держава є однією з небагатьох у світі, що виробляє електрозварні труби великого діаметра – 1420 мм – для магістральних газопроводів (мал. 52). Вони мають попит і в сусідніх країнах, і в країнах на інших континентах.
Практичне завдання
Проаналізуйте статистичні дані з виробництва основних видів продукції чорної металургії (див. таблицю). Сформулюйте припущення щодо причин коливання обсягів виробництва.
Виробництво основної продукції чорної металургії (млн тонн)
Види основної продукції | 1990 | 1995 | 2000 | 2007 |
Чавун | 44,9 | 18,0 | 25,7 | 36,2 |
Сталь | 52,6 | 22,3 | 31,8 | 43,7 |
Сортовий та листовий прокат | 38,4 | 16,5 | 22,3 | 24,5 |
Стальні труби | 6,5 | 1,3 | 1,7 | 2,8 |
Україна у світі
Сьогодення сталеплавильного виробництва. У нашій країні виробляють 4 % світового обсягу сталі. Це сьоме місце у світі після Китаю, Японії, США, Росії, Німеччини і Південної Кореї. Проте майже половину вітчизняної сталі виплавляють дуже енергоємним мартенівським способом. Значно відстає Україна і за обсягами сталі, розлитої на машинах безперервного лиття заготівель, хоча цей спосіб винайшли і вперше запропонували саме в Україні ще на початку 60-х років XX ст. У світі цим способом розливають понад 83 % сталі, в Росії – 52 %, а в Україні – лише 16 %.
Основним виробничим процесам чорної металургії передує тривалий і матеріаломісткий підготовчий процес, у якому беруть участь гірничорудна та коксохімічна галузі. Підприємства гірничорудної галузі видобувають, збагачують і переробляють залізну і марганцеву руди. На збагачувальних фабриках з руди готують агломерат, потрібний для виплавки металу. Коксохімічна промисловість має спеціалізовані заводи, що “готують” коксівне вугілля до металургійного коксу, який використовують для виплавки чавуну в домнах і для виробництва рудного агломерату.
Сировинна база. Для розвитку чорної металургії в Україні склалися сприятливі умови. Це й економічно вигідне територіальне розташування сировинних ресурсів, це й добре розвинена між ними мережа транспортних шляхів, це й наявність споживача – галузей машинобудування, які потребують значної кількості металу. Крім того, металургійні підприємства забезпечені й вторинною сировиною – брухтом.
Українська чорна металургія має власну потужну сировинну базу – залізну й марганцеву руди, коксівне вугілля, вапняки, формувальні піски і вогнетриви. Залізні руди, зокрема, зосереджені в Криворізькому і Керченському залізорудних басейнах, в Кременчуцькому і Білозірському залізорудних районах (мал. 53). Основними промисловими видами є багаті залізні руди з високим вмістом в них заліза (46-66 %). Марганцеву руду, що видобувають на Нікопольському і Великотокмацькому родовищах, використовують переважно для виробництва феросплавів.
Підприємства чорної металургії мають власну сировину і для виробництва коксу. Запаси коксівного вугілля зосереджені переважно в Донецькому басейні і становлять майже 30 % запасів кам’яного вугілля.
Проблема
Попри значні запаси коксівного вугілля, останнім часом коксохімічна промисловість була забезпечена власною сировиною лише на 85 %, а 15 % потреб забезпечували імпортним вугіллям з Росії (12,5 %) і Польщі (2,5 %). Це пов’язано зі значним зниженням обсягів видобування коксівного вугілля через погіршення гірничо-геологічних умов роботи. Запропонуйте способи вирішення цієї проблеми.
Нерудна сировина для чорної металурги (формувальні глини, пісок, флюсові матеріали тощо) добре розвідана і достатньо багата, щоб забезпечити потреби підприємств галузі. До того ж більшість родовищ цієї сировини розташовані в районах металургійного виробництва, що зумовлює велику економічну ефективність їх використання.
Чинники і райони розміщення. Підприємства чорної металургії розміщують переважно там, де є паливно-сировинні й водні ресурси, де розвинена транспортна мережа, поблизу центрів споживання її продукції. Підприємства переробної металургії, що працює на брухті, розміщують поблизу джерел брухту, дешевої електроенергії, а також там, де є споживач металу. Для виробництва феросплавів вирішальними є джерела електроенергії та наявність марганцевої руди.
Під впливом перелічених чинників в Україні сформувалися Придніпровський, Донецький і Приазовський промислові райони чорної металургії. Тут виробляють понад 96 % продукції чорної металургії, яку експортують до інших країн. У перших двох районах, окрім підприємств
З основними виробничими процесами, історично склався ще й комплекс переробної металургії, прокатних, трубних і металообробних заводів, а також коксохімічна і феросплавна галузі промисловості.
Мал. 54. Єнакіївський металургійний комбінат
Придніпровський район є провідним з випуску чавуну (понад 50 % усього обсягу), сортового прокату (57 %), сталевих труб (64 %). Значного розвитку в районі набуло виробництво сталі (понад 40 % усього обсягу). Центрами чорної металургії району є Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Запоріжжя.
У Донецькому металургійному районі працюють п’ять металургійних, два трубні, шість коксохімічних заводів та 14 спеціалізованих підприємств з виробництва вогнетривких виробів і флюсових матеріалів.
Це Алчевський, Макіївський і Єнакіївський (мал. 54) металургійні комбінати, Донецький, Краматорський, Костянтинівський металургійні заводи, Харцизький (мал. 52) і Луганський трубні заводи та ін.
Приазовський металургійний район охоплює приазовську частину Донецької області і Керченського півострова АР Крим.
Металургійним центром тут є Маріуполь, де працюють два потужні металургійні комбінати – “Азовсталь” (мал. 51) та імені Ілліча, а також коксохімічний завод.
Серед найбільших підприємств чорної металургії в інших областях України виділяються Харківський коксохімічний завод, Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат і сталедротоканатний завод в Одеській області.
Провідні підприємства галузі
Гіганти чорної металургії. Це заводи повного циклу: Криворізький металургійний комбінат “Криворіжсталь” (мал. 55), Дніпровський ім. Дзержинського, Дніпропетровський завод ім. Петровського. Потужним металургійним комбінатом з виробництва сталі є “Запоріжсталь” і переробне підприємство – електрометалургійний завод “Дніпроспецсталь”. Серед лідерів також Дніпропетровський і Новомосковський трубні заводи, Південнотрубний завод і завод феросплавів у Нікополі, Харцизький трубний і Макіївський труболиварний заводи.
Проблеми і перспективи розвитку. Головною проблемою чорної металургії є її надто велика матеріаломісткість, адже витрати на сировину становлять тут понад 60 % вартості готової продукції. До того ж галузі комплексу дуже енергоємні. Наявність у виробничому процесі доменного циклу негативно впливає на стан довкілля, бо доменні печі викидають в атмосферу значну кількість забруднювальних речовин. Довкілля також забруднюється відходами збагачення руди. Щоб зменшити матеріаломісткість і енергоємність чорної металургії, а також поліпшити екологічну ситуацію в районах розвитку галузі, потрібні суттєві зміни в технології виробництва чорних металів. У найближчій перспективі передбачено реконструювати підприємства, поліпшити якість і розширити асортимент металевих виробів, створити принципово нові комплекси, які б поєднували виробничі процеси чорної і кольорової металургії та хімічної промисловості для випуску нових сплавів. Найперспективнішою продукцією комплексу є тонкий лист, високоміцні водо – і газопровідні труби з покриттям, сталеві канати і арматура.
Мал. 55. Доменна піч “Криворіжсталі”
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Чорна металургія складається з основних галузей, як-от виробництво чавуну, сталі, прокату, труб, і допоміжних.
Чорна металургія за обсягами виробництва випереджає всі галузі промисловості України.
Галузь майже повністю забезпечена вітчизняною сировиною.
Основними промисловими районами чорної металургії є Придніпровський, Донецький і Приазовський.
Ключові терміни і поняття
Чорна металургія основні і допоміжні металургійні виробництва агломерат флюси металургійні райони
Самоперевірка
Оцініть можливості чорної металургії щодо здійснення реконструкції та технічного переозброєння підприємств, користуючись текстом параграфа і додатковими матеріалами.
Поясніть на конкретних прикладах чинники розміщення підприємств чорної металургії.
Зазначте, за виробництвом яких видів продукції чорної металургії Україна посідає одне з провідних місць у світі.