ФОЛЬВЕКС

ФОЛЬВЕКС, або ефірсульфонат, – препарат, використовуваний для лікування бджіл при акарапідозі, вароатозі й браульозі. Препарат випускається у вигляді смужок паперу зеленого кольору з характерним запахом. Кожна смужка містить 0,5 г чистого препарату. При згорянні Ф. виділяється білий дим.

При акарапідозі бджіл Ф. дають 8 разів через кожні 7 днів. Напровесні наступного року лікування повторюють. Для лікування Ф. беруть вологоємний папір (типу промокального), просочують його 15% – вим розчином калійної селітри й висушують. Після цього просочують

Ф.: хлорбензилат або етиловий ефір 4, 4-дихлорбензилової кислоти. Папір знову висушують, ріжуть смужками 10 х 2 см.

Кожна смужка паперу – це разова доза Ф. на сім’ю з 10 вуличок. Смужку паперу підпалюють з одного кінця й у тліючому стані підвішують у міжрамковому просторі усередині гнізда хворої сім’ї. Гніздо відразу закривають, як було описано вище. Льоток закривають на ЗО хв. Дим Ф. осідає на хітині бджіл у вигляді тонкого нальоту, проникає в трахеї, через що кліщі гинуть. У сильно зараженій сім’ї навіть після восьми обробок залишаються ще живі кліщі. Тому лікування повторюють наступного

року. Застосовувати Ф. потрібно обережно, тому що при занепокоєнні бджіл під впливом диму може відбутися загибель матки.

При вароатозі використовують також Ф. двох найменувань: зі вмістом хлорбензилату й “Ф. ВА”. Перший варіант Ф. випускається у вигляді пластинок. Бджоли обробляються ним двічі на сезон – навесні й восени, дворазово через 24 год. На шість рамок, зайнятих бджолами, витрачається 1 пластинка препарату. Мінімальна температура повітря під час обробки повинна бути не нижче 12 °С, при похолоданні обробку припиняють. Перед обробкою бджіл готують так само, як і при використанні фенотіазіну. Пластинки підпалюють, гасять полум’я й у тліючому стані вводять через льоток на дно вулика на спеціальну металеву підставку або підвішують у міжрамковому просторі. Не можна допускати зіткнення пластинок із дерев’яними частинами вулика. Льоток закривають на 1 год. При обробці Ф. можлива загибель матки, але не від дії препарату, а від того, що бджоли, збуджені стороннім запахом усередині гнізда, оточують її щільним кільцем, усередині якого вона й може загинути. Щоб уникнути цього, матку на час обробки й дії препарату (12 ч) можна помістити в клітинку або під ковпачок.

“Ф. ВА” використовують навесні й восени раз на день через кожні 4 дні, безрозплідні відводки обробляють дворазово через 24 год. На сім рамок, зайнятих бджолами, витрачається 1 пластинка. Цей препарат дає більший ефект, ніж перший, крім того, після його використання не гинуть матки.

При браульозі також застосовують Ф. з використанням фільтрувального паперу (картону), просоченого селітрою. Ф. наносять на шар селітри. Папір нарізають смужками завдовжки 5-8 см і завширшки 1,5 см і підпалюють один край смужки так, щоб він жеврів. Смужку закріпляють у середині гнізда на висоті 1/3 від стелі вулика.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


ФОЛЬВЕКС - Бджільництво


ФОЛЬВЕКС