Розділ I. Анімалістичний жанр
Тема 2. Форма і пластика тварин
Зображення тварин у вигляді круглої скульптури і рельєфу популярні впродовж багатьох століть. Скульптурні фігурки тварин радують око в парках, на вулицях міст. Їх виготовляють з довговічних матеріалі в – каменю, металу, рідше дерева. До скульптури малих форм (дрібної пластики) належать невеликі статуетки з фарфору, фаянсу, металу, кістки, скла, пластмаси тощо. Ми милуємося ними в музеях, на виставках, удома.
Рельєфні зображення тварин можуть бути окремою скульптурою або
До сьогодні збереглися чудові зразки рельєфів так званого “звіриного стилю”, у яких надзвичайно точно й виразно передано форму та пластику тварин.
Юрій Бобін Природа Карелії
Матті Хаупт. Косуля
– Роздивіться рельєфні зображення тварин, які прикрашають фасади архітектурних споруд. Знайдіть на ілюстраціях зразки барельєфу і горельєфу. Порівняйте фактуру скульптур.
Фрагмент колони собору Монреале (о. Сицилія, Італія)
Фрагмент Стіни дев’яти драконів у парку Бейхай (м. Пекін, Китай)
Фрагмент декору Будинку з химерами (м. Київ, Україна)
Фрагмент базиліки Сант-Амброджо (м Мілан, Італія)
Рельєф – скульптурне зображення на площині.
Шедеври жанру. Скіфська пектораль
У мистецтві скіфів рельєфи “звіриного стилю” були поширені як золоті прикраси: масивні пекторалі, маленькі фігурки кабанів, левів, оленів, коней, які використовувалися для прикрашання одягу, головних уборів і кінської збруї.
Пектораль – нагрудна прикраса царя, воїна. Найвідомішою вважається скіфська пектораль, знайдена Б. Мозолевським під час розкопок кургану Товста Могила (Дніпропетровська обл.) у 1971 р. Ця знахідка визнана ЮНЕСКО “одним з найвизначніших археологічних відкриттів людства XX століття”, Золота пектораль вражає як своїми розмірами – 30,6 см у діаметрі, так і вагою – 1150 г. Однак навіть не це є найважливішим. Скіфська пектораль – це передусім унікальний зразок стародавнього ювелірного мистецтва.
Виріб складається і з трьох ярусів: на нижньому зображені тварини, а на верхньому – люди в побутових сценах. Ці яруси об’єднує орнаментальна квіткова композиція.
Сьогодні скіфська пектораль є гордістю колекції Музею історичних коштовностей України, розташованого на території Національного історико-культурного заповідника “Києво-Печерська лавра”.
Фрагмент скіфської пекторалі з кургану Товста Могила
Скіфська пектораль
Прикраси скіфів
– Визначте, які із зображених тварин реалістичні, а які – фантастичні.
Вадим Іщенко. Звір
Олег Зон Грифон
Юрій Бобін. Лосина сім’я
Практичне завдання (колективна робота)
Створіть рельєф реальної чи фантастичної тварини для декоративного оформлення павільйону зоопарку, цирку, парку атракціонів або будівлі природничого музею (пластилін).
Поради
Продумайте образ тварини. Намітьте її обрис на підготовленій пластиліновій основі. Поступово уточнюйте форму, виявляючи її пластичність. Узгоджуйте розміри частин зображення між собою. Щоб “оживити” тварину, застосуйте фактуру.
Готові рельєфи поєднайте в спільну композицію.
– Роздивіться рельєфи тварин. Які художні засоби використано, щоб надати зображенням фантастичного вигляду? Поміркуйте, у чому виявляється особливість поєднання звірів і птахів у цій композиції.
Рельєф на стіні зоопарку
Запитання і завдання
1. Чим вирізняються твори мистецтва “звіриного стилю”?
2. Назвіть приклади застосування рельефу в архітектурі.
Самостійна робота для допитливих
1. Поцікавтеся, чи є рельєфи на будівлях вашого міста чи села.
2. Придумайте казку про домашню тваринку та виліпіть її у формі рельефу.