Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 3. Південна Америка
§30 Геологічна будова, рельєф, корисні копалини
Пригадайте
Частиною якого давнього материка була територія Південної Америки?
Які форми рельєфу переважають в Африці та Австралії?
Геологічна будова. Континент Південна Америка складається з двох основних геологічних елементів – Південноамериканської платформи в центрі і на сході та складчастого гірського поясу Анд (див. карту на форзаці). За свою тривалу історію платформа неодноразово піднімалася і опускалася. На ділянках,
Основні форми рельєфу. Особливості внутрішньої будови дають підстави умовно поділити материк на дві частини (мал. 108). На сході та в центрі розташовані великі рівнини різної висоти. На півночі та заході, повторюючи обриси узбережжя, тягнеться найдовша (9000 км) гірська система Землі Анди (мовою інків – “мідні гори”) (мал. 109).
Мал. 108. Профіль рельєфу материка
Великі низовини – Амазонська, Орінокська і Лa-Платиська – розміщені в прогинах давньої Південноамериканської платформи. Вони охоплюють майже половину материка. Амазонська низовина – найбільша рівнина земної кулі. Її площа – понад 5 млн км2, що майже у вісім разів більше, ніж територія України. Переважно плоска низовина складена різноманітними осадовими відкладами потужністю в кілька тисяч метрів.
На сході материка виступи фундаменту платформи утворюють Бразильське та Гвіанське плоскогір’я, що подекуди досягають висоти 3000 м. У минулі епохи тут по розколинах виливалися на поверхню розплавлені породи, утворюючи покрив із застиглої лави. Плоскогір’я материка помережані густою сіткою численних річкових долин.
Дивовижні об’єкти і явища
Загублений світ. Так англійський письменник у своєму романі назвав Гвіанське плоскогір’я. Що ж так здивувало письменника-фантаста? З літака видно: у центральній частині плоскогір’я розміщені величезні плосковершинні масиви з майже вертикальними стінами, місцями зруйнованими ерозією, що здаля нагадують середньовічні замки-фортеці. Надзвичайно важко добратися до них, а ще важче ними мандрувати. З літака ця поверхня здається рівною. Однак насправді вона порізана глибокими каньйонами і проваллями. З величезної висоти, гуркочучи, падають водоспади, один з яких є найвищим у світі. Це – Анхель.
Гірська система Анд простяглася вздовж узбережжя Тихого океану кількома паралельними хребтами, розділеними високими нагір’ями. Середні висоти Анд становлять 3000-5000 м. Найвищою вершиною є гора Аконкагуа, висота якої 6960 м (мал. 109).
Анди – переважно молоді гори, що утворилися на заході материка внаслідок зіткнення океанічної і континентальної літосферних плит. Тут і нині відбуваються гороутворювальні процеси, що супроводжуються сильними землетрусами й вулканізмом. У результаті цих процесів утворилися вулкани Котопахі (мал. 110) та Сан-Педро.
Мал. 109. Андри (1). Найвища вершина – г. Аконкагуа (2)
Мал. 110. Увінчаний снігом і льодом. Котопахі – найвищий діючий вулкан на Землі ((5897 м)
Льодовики Анд надають рельєфу гір різноманітних, часто примхливих, форм. Тут багато гребенів і піків, кріслоподібних заглиблень.
Закономірності поширення корисних копалин. На Бразильському та Гвіанському плоскогір’ях є руди майже всіх металів. Це зумовлено складом гірських порід. Тут добувають залізну руду, руди марганцю, алюмінію, урану, золото.
В Андах зосереджені значні родовища мідних, свинцевих і цинкових руд, коштовного каміння. В усьому світі відомі родовища смарагдів, розсипні родовища платини і золота, вміст яких у річному піску збільшується після кожної зливи. Навпаки, посушливий клімат на крайньому заході материка сприяв утворенню в майже сухих водоймах йоду і відомої чилійської селітри, з якої виробляють азотне добриво.
Приблизно на 1000 км тягнеться так званий олов’яний пояс Центральних Анд, де в рудах міститься багато рідкісних металів. З вулканізмом Анд пов’язані значні поклади сірки і будівельних матеріалів.
В осадових відкладах у прогинах платформи і передгір’ях є поклади кам’яного вугілля, нафти, газу. Найбільші родовища нафти зосереджені в передгір’ях Анд і на узбережжі Карибського моря.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)
Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка
Позначте на контурній карті такі основні форми рельєфу: Амазонську, Орінокську і Ла-Платську низовини, Бразильське і Гвіанське плоскогір’я, гори Анди.
ПІДСУМКИ
В основі материка лежить давня платформа, на якій сформувався рівнинний рельєф.
На півночі та заході Південної Америки простяглася молода потужна гірська система Анд.
Південна Америка – материк, надзвичайно багатий на різноманітні корисні копалини, родовища яких пов’язані з будовою земної кори.
Уявіть, що ви геолог і працюєте в Південній Америці. Поясніть, у яких районах материка ви розпочали б пошуки нових родовищ нафти і газу.
Що стало причиною виникнення гірської системи Анд на заході материка?
Що спільного й відмінного в рельєфі Африки, Австралії та Південної Америки?
Назвіть основні форми рельєфу на сході та заході Південної Америки.