Урок 36
Тема. Головні слова в реченні. Складання речень
Мета: ознайомити з головними словами в реченні, вчити знаходити їх у реченнях, будувати речення за поданими головними словами; розвивати мовні вміння дітей; виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання.
Обладнання: малюнки зайчика і лисички.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 160)
Перевірка – індивідуальне опитування.
Декілька учнів розповідають
2. Робота з малюнками
– Зверніть увагу на малюнки на дошці. Складіть і запишіть два речення: перше – зі словом заєць, друге – зі словом лисиця.
– Зі скількох слів складається перше речення? А друге?
– Які слова ви вибрали б, якби я попросила вас знайти головні слова у першому (другому) реченні?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми розширимо свої знання про речення, дізнаємось, як визначити головні слова.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна пошукова робота (вправа 161)
– Хто автор вірша?
–
– Які ще вірші цього автора ми читали?
Висновок можна оформити у вигляді схеми:
2. Робота в парах (вправа 162)
Перевірка – опитування пари.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 163)
– У якій казці ми зустрічали ці речення?
– А які ще народні казки ви читали?
– Чи цікаво вам було читати? Чому?
Перевірка – індивідуальне опитування.
2. Фізкультхвилинка
3. Диференційоване завдання
Учні з вищим рівнем підготовленості виконують вправу 165, учні з більш низьким рівнем – вправу 164.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Прочитайте слова на дошці і вставте пропущені букви.
Учит_ль, дят_л, д_ктант.
– Складіть таке речення зі словом дятел, щоб це слово було головним у реченні.
– Подумайте, як скласти речення зі словами вчитель і диктант, щоб слово учитель було головним, а диктант – не головним.
– Як знайти в реченні головні слова?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
– Прочитайте речення із вправи 166. Чого в них не вистачає?
– А де ж можна знайти для них головні слова?
– Доберіть головне слово і доповніть перше речення.
– Які головні слова в ньому? Як їх упізнати? А як позначити?
– Аналогічно ви опрацюєте всі наступні речення.
VII. Домашнє завдання
Вправа 166, усно скласти розповідь про головні слова у реченні за допомогою складеної опорної таблиці.