Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 87
Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів
Мета:
– навчальна: поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; навчити знаходити в мовленні ці мовні одиниці;
– розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
– виховна: виховувати шанобливе ставлення
Внутрішньопредметні зв’язки:орфоепія, культура мовлення.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
– Які слова ми називаємо синонімами? Наведіть приклад.
– Що таке антонім?
– Чи кожне слово має антонім?
– Чи відрізняються багатозначні слова й омоніми? Наведіть приклад.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Розподільна
> Згрупуйте синоніми у дві колонки: 1) стилістично нейтральні; 2) стилістично забарвлені.
Здобуток – досягнення, завоювання; розуміти – осягати, метикувати; іти – ступати, прямувати; площа – майдан; процент – відсоток; стислий – короткий; аплодисменти – оплески; оскільки – тому що, через те що; шеф – керівник; століття – сторіччя; відомий – видатний; тільки – лише; атлет – силач; змагання – чемпіонат.
> 3 одним зі слів складіть речення.
Пошукова робота
> Перепишіть речення. Знайдіть антоніми, укажіть, якими частинами мови вони виражені і що лежить в основі протиставлення.
1. Чорними ярами покотився білий туман. Вгорі темне непривітне небо, долі – холодна, мокра земля. І втома від цілоденної важкої праці, і холод, і ця сумна картина мимохіть насували мрію про теплу хату, гарячу страву, суху постіль (М. Коцюбинський). 2. Багато говорити та мало слухати (Народна творчість). 3. І там степи, і тут степи, та тут не такі, руді, руді, аж червоні, а там голубі, зеленії (Т. Шевченко).
Спостереження над мовним матеріалом
> За тлумачним словником з’ясуйте значення слова ключ.
> Як у словниковій статті представлені омоніми?
Дослідження-аналіз
> Знайдіть у тексті омоніми. Яку функцію вони виконують у мовленні?
Учителька сказала Петрикові:
– Знову ти списав приклад?
– Та ви ж казали, що з відмінника Івана треба приклад брати, от я і взяв у нього (Народна усмішка).
> Доведіть, що це омонімія, а не багатозначність слова.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Моделювання словосполучень
> До синонімічних рядів доберіть слова із довідки, щоб утворилося нормативне словосполучення.
1. Старий – старезний – древній.
2. Старий – ветхий – древній – дряхлий – давній.
3. Старий – давній – колишній – незапам’ятний.
4. Старий – похилий.
5. Зупинятися – припинятися – ставати.
6. Зупинятися – спинятися – затримуватися.
Слова для довідок: Час, машина, дід, людина, жінка, фоліант.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. Домашнє завдання
> Виконайте вправу з підручника.
> Творче завдання: утворіть зі словами м’який, золотий синонімічні ряди. З одним словом із кожного ряду складіть речення.