Клас Комахоподібні

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ

§ 23. Клас Комахоподібні

Чим краще людина пізнає комах, тим більше питань у неї з’являється. Письменники-фантасти раз у раз “схрещують” людину з павуком або мухою, “винаходять” цивілізації комах, піддають Землю нападу гігантських жуків або павуків. Що ж дозволило цим крихіткам освоїти планету?

Характеристика класу Комах. Найчисленніший у типі Членистоногих клас об’єднує високорозвинених тварин. Тіло комах має хітинові покриви і складається з голови, грудей

і черевця. На голові розташовані одна пара вусиків, ротовий апарат і складні очі; на грудях – три пари ходильних ніг і крила (у більшості представників класу); на черевці – дихальця, кінцівок немає.

 Клас Комахоподібні

Жуки-плавунці чудово почувають себе під водою. Ці хижаки полюють на дрібних водних тварин і навіть на мальків риб

 Клас Комахоподібні

Бражники – нічні метелики. Завдяки сильним крилам вони можуть не тільки долати значні відстані, а й зависати у повітрі над квіткою

 Клас Комахоподібні

Схема зовнішньої будови комахи (мураха):

1 – голова

2

– груди

3 – черевце

4 – ніжки

5 – око

6 – ротові органи

7 – вусик-антена

Середовище існування і спосіб життя. Комахи освоїли всі середовища існування: водне, наземно-повітряне, грунтове, всередині інших організмів. Серед комах є рослиноїдні, хижаки, мертвоїди та паразити. Це єдина серед безхребетних група, в якій є суспільні тварини (мурахи, терміти, бджоли, оси, джмелі).

Будова тіла. Тіло складається з голови, грудей і черевця. Скелет зовнішній хітинізований. На голові розташовані складні очі (крім них, можуть бути ще й прості), вусики-антени та ротовий апарат. Ротовий апарат складається з ротових придатків (верхньої та нижньої губ, верхньої та нижньої щелеп), які утворюють єдину систему. Залежно від особливостей живлення ротовий апарат може бути гризучий (у жуків), гризучо-лижучий (у бджіл), колючо-сисний (у комарів, клопів), смокчучий (у метеликів), лижучий (у мух).

До трьох члеників грудей кріпляться три пари кінцівок і крила (у більшості). Ноги можуть бути різного типу: бігальні (у таргана, мурахи), стрибальні (у коника, сарани, блохи), плавальні (у жука-плавунця, водяного клопа гладуна), копальні (у капустянки).

Крила (одна або дві пари) – це складки стінки тіла, тому вони двошарові. У деяких комах (бабки) обидві пари крил розвинені однаково, у жуків передня пара крил перетворилася на тверді захисні надкрила, які не беруть участі у польоті. Є безкрилі форми (блохи, клопи). Черевце членисте, на ньому розташовані дихальця, статевий і анальний отвори.

Комахи різноманітні за забарвленням і формою. Це допомагає їм пристосуватися до певного місця існування та способу життя. Одні яскраві та гарні (метелики), інші – непримітні. З чим це пов’язане?

 Клас Комахоподібні

Захисне забарвлення богомола дозволяє йому бути непомітним на рослинах, де він полює на інших комах

 Клас Комахоподібні

Паперові оси мають застережливе забарвлення. Яскраві жовті та чорні смуги ніби попереджують хижака, що ця тварина “несмачна”, може вжалити

 Клас Комахоподібні

Клоп-солдатик, або червоноклоп звичайний, не боїться “нападників”. Його застережливе червоно-чорне забарвлення попереджує про неприємний смак

Якщо забарвлення та форма тіла дозволяє комасі ніби злитися з навколишнім середовищем, стати непомітною для хижака або жертви, воно називається захисним. У зеленій траві непомітним буде зелений коник, на яскраво забарвленій квітці – яскравий метелик. Комаха може нагадувати формою тіла сучок, листочок тощо.

Забарвлення може бути застережливим. Якщо птах склює яскраво забарвлених бджолу, осу, клопа тощо, то пов’яже біль від укусу, огидний смак або запах комахи з її забарвленням і якийсь час не їстиме таких комах.

Деякі беззахисні комахи також мають застережливе забарвлення, так вони “обдурюють” хижаків і отримують більше шансів уціліти. Це явище називається мімікрія.

Травна система починається ротовою порожниною, в яку відкриваються протоки слинних залоз. Потім їжа потрапляє в глотку, проходить через стравохід у шлунок. У шлунку є хітинові вирости та зубці (для подрібнення їжі). У кишечнику відбувається перетравлювання та всмоктування, неперетравлені рештки виводяться через анальний отвір.

Дихальна система досконаліша, ніж у павукоподібних. Через дихальця повітря потрапляє в трахею, яка, розгалужуючись на дрібні трубочки, розподіляє його по всьому тілу. У трахейній системі є розширені ділянки – дихальні мішки. Це додаткові резервуари для повітря, які також полегшують вагу літаючих комах. Для вентиляції трахей необхідні м’язові зусилля черевця. Під час його скорочення повітря виштовхується з трахей, а під час розширення свіже повітря надходить у трахеї.

Кровоносна система незамкнена, гемолімфа не бере участі в диханні, є серце.

Система виділення, як і у павукоподібних, представлена мальпігієвими судинами. Між внутрішніми органами комах розташоване жирове тіло, яке містить запасні речовини і накопичує непотрібні та шкідливі продукти обміну речовин.

Нервова система складається з навкологлоткового нервового кільця та черевного нервового ланцюжка. Парні нервові вузли, розташовані в голові, утворюють головний мозок.

Органи чуття у комах розвинені дуже добре. Складні фасеткові очі розрізняють не тільки форму, але й колір. До того ж, деякі здатні сприймати ультрафіолет (проте червоні відтінки їм недоступні). Комахи сприймають і видають звуки. Так, коники труть лівим крилом, де розташовані спеціальні зубчики, об праве, як скрипаль смичком об струни скрипки. При цьому виникають характерні звуки – сюрчання.

 Клас Комахоподібні

Схема внутрішньої будови травної системи бджоли:

1 – слинна залоза

2 – стравохід

3 – шлунок

4 – товста кишка

5 – тонка кишка

6 – пряма кишка

7 – хоботок

 Клас Комахоподібні

Схема будови дихальної системи коника:

1 – трахеї

2 – повітряні мішки

3 – дихальця

 Клас Комахоподібні

Схема будови кровоносної системи коника:

1 – аорта

2 – серце

А Біологія, 8 кл

 Клас Комахоподібні

Схема будови видільної системи коника:

1 – мальпігієві судини

2 – пряма кишка

На вусиках розташовані органи дотику, нюху, терморецептори. Комахи здатні сприймати запахи на відстані до 11 кілометрів. Органи дотику і смаку розташовуються на вусиках і ротових органах, а у деяких (муха домашня) можуть бути на кінцівках.

Статева система. Комахи в основному роздільностатеві організми. Запліднення – переважно внутрішнє. Самки, як правило, відкладають яйця, рідше – народжують живих личинок. Деякі комахи мають дуже цікаві інстинкти, пов’язані з розмноженням.

Запам’ятайте найважливіше

Найчиспенніший у типі Членистоногі клас Комахи включає високорозвинених тварин, які освоїли всі середовища існування. Покриви хітинові, тіло складається з голови, грудей і черевця. На голові розташовані одна пара вусиків, ротовий апарат і складні очі; на грудях – три пари ходильних ніг і у більшості комах – крила; на черевці – дихальця. Дихають атмосферним повітрям, кровоносна система незамкнена, є серце. Система виділення представлена мальпігієвими судинами та жировим тілом. Добре розвинена нервова система й органи чуття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Клас Комахоподібні - Біологія


Клас Комахоподібні