УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
Лексичне значення
Лексичним Значенням називають співвіднесеність слова з предметами, явищами, предметами, процесами, відношеннями, закономірностями реальної дійсності та поняттями про них. Слово називає предмет – це його лексичне значення. Але цим не вичерпується зміст поняття. Мова не змогла б виконувати комунікативної функції, якби намагалася дати кожному окремо взятому предмету окрему назву. Слово називає конкретний предмет і всі інші предмети даного виду, а також поняття
Пояснення лексичного значення слів наводиться в тлумачних словниках. Великий тлумачний словник сучасної української мови (укладач і головний редактор – В. Т. Бусел) містить близько 250 тис. слів і словосполучень.
Слова виникають з одним лексичним значенням (такі слова називаються Однозначними), але поступово в ньому під впливом різних мовних ситуацій виникають зміни, що ведуть до появи нових значень – похідних. Наприклад: слово дім має в словниках
Слова, які мають кілька лексичних значень, називают Багатозначними. Багатозначність виникає від того, що мовці помічають схожі риси предметів, подібність явищ у житті і тому переносять назву одних предметів на інші: ручка дитини – кулькова ручка – ручка крісла – дверна ручка – ручка м’ясорубки.
Багатозначні слова можуть мати Пряме і Переносне значення: Золотий перстень (перстень, зроблений із золота – пряме значення) – Золота осінь, золоте серце, золота душа, золоті руки (переносні значення).
Перенесення значення слів за якоюсь певною ознакою є основою для виникнення образних значень у словах, тобто для розвитку словесних художніх засобів мови.