Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 84
Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками.
Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення
Мета:
– навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова;
– розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
– виховна: виховувати
Внутрішньопредметні зв’язки: фразеологія, пунктуація, культура мовлення.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Дослідження-аналіз
> Перепишіть у зошит прислів’я. Поясніть значення слова, що вони відбивають.
1. Слово не стріла, а глибше ранить. 2. Вола в’яжуть мотузком, а людину – словом. 3. Усякому слову своє
> Поясніть уживання розділових знаків.
Знайомство з тлумачним і перекладним словниками
> З’ясуйте такі відомості про словник.
1. Хто є його укладачами.
2. Зверніть увагу на рік видання.
3. Скільки слів містить словник.
4. З яких частин він складається (передмова, список скорочень, український алфавіт, слова в алфавітному порядку).
5. Зміст передмови (склад словника, структура словника).
6. Яку інформацію надає словник.
Робота з тлумачним словником
> Скільки лексичних значень мають слова сонце, зірка, тичина, бузок, людина, слово, горобець?
> Доведіть, що це так, скориставшись тлумачним словником.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Культура мовлення
> Відредагуйте словосполучення. Поясніть причину помилок.
3 наступаючим Новим роком | (3 прийдешнім новим роком) |
Безцінний подарунок | (Неоціненний подарунок) |
Біля другої години | (Близько другої години) |
Вести себе ввічливо | (Поводитися ввічливо) |
У даний час | (У цей час) |
Вислати відкритку | (Надіслати листівку) |
У любому випадку | (У кожному разі) |
У кінці-кінців | (Врешті-решт) |
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
– Що вивчає лексикологія?
– Яку роль виконують слова в мові?
– Чи всі слова мають лексичне значення?
– Крім лексичного, яке ще є значення у слова?
– На які групи поділяються слова за кількість лексичних значень?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Випишіть із тлумачного словника п’ять однозначних і п’ять багатозначних слів.
> Творча вправа: створіть асоціативний кущ до слова весна. Дослідіть, чи є серед слів однозначні.