Урок 85
Тема. Аналіз контрольної роботи. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Написання не з дієсловами.
Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинами мови
Мета: провести аналіз і підбити підсумки контрольної роботи; актуалізувати знання дітей про дієслово, його граматичні ознаки, правопис його з часткою не; розвивати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; виховувати активну життєву позицію.
Обладнання: тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Аналіз контрольної роботи
II.
Колективне виконання вправи 77. Відповідь на завдання зафіксувати на дошці.
– З якою частиною мови зв’язуються дієслова? (Зафіксувати на дошці.)
III. Оголошення теми і мети уроку
– З якою частиною мови будемо сьогодні працювати?
(Вчитель пише заголовок до опорної схеми, яку починають складати.)
– Дійсно, сьогодні згадаємо все, що ми з вами знаємо про дієслово. (Відповіді дітей вчитель фіксує у схемі.)
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективне виконання вправи 78
– З якою частиною мови
– Якщо найчастіше воно пов’язується з іменником, то з якими частинами мови, що за своїми граматичними ознаками максимально схожі на іменники, ще може пов’язуватись дієслово? (Доповнюється опорна схема.)
2. Самостійна робота з підручником (вправа 79)
– Про яку ознаку дієслова розповіла вам ця вправа?
– Чи можна вважати сполучення підмета і присудка словосполученням?
3. Самостійне виконання вправи 86
– Чому з першого речення ви не змогли вибрати словосполучення?
– А що ви можете розповісти про написання не з дієсловами?
– Хоча слід зазначити, що є в мові дієслова, які без не не вживаються, наприклад: ненавидіти, нехтувати. Такі дієслова слід писати з не разом.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота за варіантами (за власним вибором)
– Запишіть у зошиті вправу 82 або 83.
– Чого навчають нас ці вправи?
– Що треба знати про правопис не з дієсловами?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
3. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 85)
– Хто хоче запропонувати послухати нам свій переказ?
– З якою частиною мови найчастіше пов’язується дієслово?
4. Робота зі словниковим словом
– А що позначає слово дисципліна? Зверніться до тлумачного словника.
– Як ви думаєте, чому це слово винесли окремо?
– Поясніть орфограми, з якими ми зустрілися в цьому слові.
– Занесіть у словничок, підкресліть орфограми.
– Складіть словосполучення “дієслово + дисципліна”. За необхідності змінюйте форму слова дисципліна.
Підтримувати дисципліну;
Порушувати дисципліну;
Пишатися дисципліною і т. ін.
VI. Підсумок уроку
– З якою частиною мови ми розпочали знайомство?
– Прочитайте правило про дієслово на с. 43, порівняйте його з опорою, яку ми склали протягом уроку.
– Що не записували у правилі?
– Вдома повторіть все, що ми дізналися сьогодні про дієслово.
VII. Домашнє завдання
Правила на с. 43,44; вправа 84; повторити словникові слова.