Соціологія короткий енциклопедичний словник
МОРЕНО (MORENO) Джекоб Леві (20.05.1892 – 14.05.1974) – амер. соціальний психолог, психіатр, засновник соціометрії. Закінчив Віденський ун-т, працював у психіатричних закладах Австрії та США (з 1927); створив перший терапевтичний театр психодрами (1936); видавець міжнар. журналів “Соціометрія” та “Психотерапія” (1937); засновник та керівник Ін-ту соціометрії та психодрами (Ін-т М., 1940); проф. Нью-йоркського ун-ту (1951). Перебував під впливом поглядів З. Фрейда, Г. Зіммеля, Л. Візе, Ч. Кулі.
Вивчаючи психол.
М. так визначав створену ним науку:
Мікроструктура, місце людини в неформальних зв’язках розкривається за допомогою соціометричних тестів, соціоматриць та різних соціограм, на яких грунтується соціометричний метод. Соціограма є своєрідним статист, зрізом відносин у колективі. Динаміка цих відносин та причини конфліктів можуть бути виявлені створеними М, психодрамою та соціо драмою. Виявлений конфлікт усувається хірургічним шляхом (реорганізацією макроструктури – перегрупуванням людей так, щоб у всіх випадках поряд були люди, що симпатизують одне одному) чи терапевтичним (терапевтичний театр – групова психотерапія, коли пацієнт отримував полегшення завдяки програванню деяких психологічних станів та соціальних ролей на сцені, засвоюючи необхідні навички, актуальні в умовах кожного окремого моменту та спонтанної творчості).
Критикуючи, з одного боку, хиби капіталіст, ладу, а з другого – критично ставлячись до вчення К. Маркса, М. вважав, що в історії людства існує три типи революцій: християнський, марксистський та соціометричний (чи заг.). Соціометрична революція повинна здійснитися шляхом специфічної рев. дії – початися зі зміни психології та свідомості людей з послідовним перегрупуванням у просторовому відношенні величезних мас людей відповідно до їх симпатій та антипатій.