Моря України

ПРИРОДА УКРАЇНИ

&50. Моря України – Чорне й Азовське

Пригадай! Як позначають на фізичній карті моря? Які моря омивають береги України?

Подорожуючи найбільшими річками України, ти обов’язково потрапиш до моря. Територію нашої держави омивають два моря – Чорне й Азовське.

Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Знайди і покажи на ній моря.

Розглядаючи карту України, ти можеш припустити, що море більше за озеро. Однак це не завжди так. Деякі озера у світі значно більші за моря. Морська вода завжди солона. Але тобі

уже відомо, що й озера бувають солоні. Тоді в чому відмінність між морем і озером?

Будь-яке море є частиною океану, а озеро з океаном не з’єднане. Отже, море – частина океану, яка заходить у сушу. Океани і моря з’єднуються в єдиний Світовий океан протоками.

Використовуючи фізичну карту світу, простеж зв’язок Чорного й Азовського морів з Атлантичним океаном. Розглянь контури морів. Порівняй їх за розмірами та глибиною.

 Моря України

Чорне море Азовське море

Чорне й Азовське моря – це моря Атлантичного океану. Вони глибоко врізаються в сушу і з’єднані між собою

Керченською протокою.

На півдні Україну омиває Чорне море. Воно глибоке й тепле. Найбільша глибина сягає понад 2000 м. Температура води влітку піднімається вище +25 °С, а взимку не опускається нижче +8 °С. Тому Чорне море не замерзає, лише подекуди в його північних затоках може утворюватися лід. Один із найбільших портів України розташований в Одесі. У Чорне море впадають майже всі великі річки України.

На південному сході береги України омиває Азовське море. За розмірами воно менше від Чорного, дуже мілке (найбільша його глибина – 14 м). Через невеликі розміри й мілководність маса води в морі швидше нагрівається й охолоджується. Влітку води Азовського моря нагріваються до +30 °С і ще вище біля берегів. Взимку температура води нижча 0 °С.

Солоність води в Азовському морі менша, ніж у Чорному. З грудня по березень воно замерзає біля берегів, а в дуже холодні зими кригою вкривається вся його поверхня.

Чорне й Азовське моря є найгостиннішими куточками України. Відпочинок біля цих водойм допомагає зміцнити здоров’я і відновити сили. На їхніх берегах будують санаторії, будинки відпочинку. Цілюща морська вода і повітря приваблюють сюди тисячі людей. По морях плавають кораблі, які перевозять вантажі та пасажирів. У цих водоймах ловлять рибу, крабів, молюсків, збирають морські водорості. З морської води добувають сіль. Найвідомішими містами-курортами Чорного моря є Ялта, Алушта, Євпаторія, Одеса; Азовського – Бердянськ і Маріуполь.

Господарська діяльність людини негативно впливає на стан морів. Великої шкоди завдають їм викиди промислових підприємств, міських каналізаційних мереж тощо, змиті з полів мінеральні добрива та отрутохімікати, аварії суден, які спричиняють потрапляння у воду нафти і мазуту. Це призводить до забруднення вод, загибелі морських мешканців, поширення бактерій, які викликають захворювання в людей. Тому моря потребують охорони.

Обговоріть! У чому полягає значення морів у житті людей? Запропонуйте заходи, спрямовані на охорону морів.

Чорне море, Азовське море.

Перевір свої знання

1. Що таке море?

2. Назви і порівняй моря, які омивають береги України.

3. Дмитрик і Наталочка стверджують, що море – джерело здоров’я людей. Чи погоджуєшся ти з думкою дітей? Чому?

4. Чому моря потребують охорони?

Зроби підсумки

Україну омивають два моря – Чорне й Азовське. Це моря Атлантичного океану. Моря відіграють важливе значення в житті людей. Вони потребують охорони.

Цікавинка для допитливих

Деякі вчені вважають, що свою назву Чорне море отримало через те, що під час шторму вода в ньому надзвичайно темніє.

Використовуючи додаткові джерела інформації, підготуй розповідь про море, на якому хочеш побувати.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Моря України - Натурологія


Моря України