Мета: продовжити семантизацію лексики за темою “Хобі та захоплення”; удосконалювати навички читання, усного мовлення; розвивати критичне мислення; уміння висловлювати й аргументувати власну точку зору, аналізувати, порівнювати; виховувати толерантність, уміння працювати в колективі, повагу до співрозмовника.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т – Cl
Good morning, boys and girls (Good morning, teacher)
I am glad to see you. (We are glad to see you too,)
How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
I am fine, thank
Sit down, please.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Перевірка домашнього завдання
Впр. 6, с. 18.
Уведення в іншомовну атмосферу
Т. Make up sentences. Write them down. Check yourself:
1. Doing sports is very popular in my family
2. How do you keep fit?
3. Which type of music is your favourite?
4. Do your parents like jogging?
5. We play rugby or football every weekend.
Favourites
Fold the paper along the dotted line so you can see the column headed “Classmates’ Names”. Write the different classmate’s name in each space. When you have written in all of the spaces, open the paper. Complete the sentences. Give yourself a tick for each correct guess. For example:
Sylvie’s favourite possession is her photograph album.
Усне мовлення
Впр. 1, 2, 3, с. 19.
Пояснення нового матеріалу
С. 18-19.
Впр. 2, с. 18.
Письмо
Впр. 4, с. 20.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
Т. The lesson is over. Thank you for your work! Good luck!
Домашнє завдання
Впр. 6, 7, с. 20-21.